LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Naomi Campbell përkujton Michael Jackson/ "Mbreti i Popit, do të festonte 65-vjetorin e lindjes"

30 Gusht 2023, 09:58, Lifestyle CNA

Naomi Campbell përkujton Michael Jackson/ "Mbreti i Popit, do të

Modelja e famshme Naomi Campbell ka përkujtuar mbretin e Popit, Michael Jackson. Përmes disa fotove nga arkiva, Campbell ka kujtuar se në 29 gusht Jackson do të festonte 65-vjetorin e tij të lindjes.

“Mbreti i Popit do të mbushte 65 vjeç. Do të jesh gjithnjë në zemrat tona”, shkruan modelja Campbell.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Dr Naomi Campbell (@naomi)

Michael Joseph Jackson (29 gusht 1958 - 25 qershor 2009) ishte një këngëtar, kompozitor, balerin dhe filantrop amerikan. I njohur si Mbreti i popit, ai konsiderohet si një nga figurat kulturore më të rëndësishme të shekullit XX.

Gjatë karrierës së tij prej katër dekadash, kontributet e tij në muzikë, kërcim dhe modë, së bashku me jetën e tij personale të publikuar, e bënë atë një figurë globale në kulturën popullore.

Jackson ndikoi tek artistët në shumë zhanre muzikore. Nëpërmjet performancave skenike dhe videove, ai popullarizoi lëvizjet e ndërlikuara të kërcimit në rrugë, si p.sh. Moonwalk.

Nga fundi i viteve 1980, Jackson u bë një figurë polemikash dhe spekulimesh për shkak të ndryshimit të pamjes, marrëdhënieve, sjelljes dhe mënyrës së jetesës së tij. Në vitin 1993, ai u akuzua për abuzim seksual me fëmijën e një miku të familjes.

Padia u zgjidh jashtë gjykatës civile; Jackson nuk u padit për shkak të mungesës së provave. Në vitin 2005, ai u gjykua dhe u lirua nga akuzat për abuzim seksual të fëmijëve dhe disa akuza të tjera. FBI nuk gjeti asnjë provë të sjelljes kriminale të Jackson në asnjë rast.

Në vitin 2009, ndërsa po përgatitej për një seri koncertesh të rikthimit, “This Is It”, Jackson vdiq nga një mbidozë e propofolit administruar nga mjeku i tij personal, Conrad Murray, i cili u dënua në vitin 2011 për vrasje të pavullnetshme./ CNA

Lajmet e fundit nga