LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Çfarë ndodhi?/ Kim Kardashian gjobitet me 1.26 milionë dollarë për një reklamë

4 Tetor 2022, 13:34, Lifestyle CNA

Çfarë ndodhi?/ Kim Kardashian gjobitet me 1.26 milionë

Kim Kardashian po paguan 1.26 milionë dollarë në një marrëveshje me Komisionin e Letrave me Vlerë dhe Shkëmbim, mes akuzave se ajo reklamoi në mënyrë të paligjshme një kriptomonedhë pa zbuluar se po paguhej për promovimin.

Kardashian është duke paguar pagesën pa pranuar ose mohuar gjetjet e SEC, tha agjencia të hënën. Ajo gjithashtu ra dakord të mos promovonte asnjë vlerë të aseteve kripto për tri vjet.

Gjoba është e lidhur me një kriptomonedhë të quajtur EthereumMax, ose EMAX, e cila iu paraqit investitorëve si një kriptomonedhë e re përçarëse. Kardashian ishte një nga disa personazhe të famshëm, së bashku me boksierin Floyd Mayweather dhe ish-yllin e NBA-së, Paul Pierce, të cilët përdorën famën e tyre për të reklamuar asetin e kriptove dhe që ishin në qendër të një padie grupore në janar për miratimet e tyre.

"Ky rast është një kujtesë se, kur të famshëm ose ndikues miratojnë mundësi investimi, duke përfshirë letrat me vlerë të aseteve kripto, kjo nuk do të thotë se ato produkte investimi janë të përshtatshme për të gjithë investitorët," tha në një deklaratë kryetari i SEC, Gary Gensler.

Vlera në rënie e EMAX
EMAX u lançua majin e kaluar me një vëllim tregtar fillestar prej 16.1 milionë dollarë, sipas të dhënave nga CoinMarketCap. Kjo shifër u rrit pas postimeve në mediat sociale nga Kardashian dhe Pierce, si dhe stimuj nga Mayweather - të tilla si doreza boksi të nënshkruara, bileta në ring dhe zbritje për ata që blenë bileta luftarake në internet duke përdorur EMAX Tokens - padia supozohej. Në një moment, vëllimi i tregtimit të EMAX u rrit në pothuajse 108 milionë dollarë. 

Krijuesit e monedhës dixhitale - Steve Gentile nga Connecticut dhe Giovanni Perone nga Florida - shitën zotërimet e tyre të EthereumMax "për fitime të konsiderueshme" ndërsa zhurma rreth monedhës u rrit, sipas padisë.

Çmimi i EMAX ra 3.3% të hënën në mëngjes në ekuivalentin e 0.000000004246 cent, sipas CoinMarketCap.

Në kohën kur promovoi EMAX, Kardashian kishte afërsisht 225 milionë ndjekës në Instagram, sipas rregullatorëve të letrave me vlerë. 

"Kardashian promovoi një siguri të aseteve kripto në llogarinë e saj në "Instagram" në këmbim të pagesës financiare nga emetuesi," tha SEC në një dokument ligjor. 

Agjencia tha se Kardashian do të bashkëpunojë në hetimin e saj në vazhdim.

Zbulimi i ditës së tyre të pagesës
Paditja e të famshmëve që miratojnë produkte është dëshmuar historikisht e vështirë, sepse avokatët duhet të provojnë se personi i ka fituar para në mënyrë të paligjshme. Në rastin e Kardashian, SEC tha se ajo nuk arriti të zbulonte se ishte paguar 250,000 dollarë për të publikuar një postim në llogarinë e saj në Instagram në lidhje me argumentet EMAX. Postimi i Kardashian përmbante gjithashtu një lidhje me faqen e internetit EthereumMax, e cila ofronte udhëzime për investitorët e mundshëm për të blerë tokenat EMAX.

"Ligjet federale të letrave me vlerë janë të qarta se çdo personazh i famshëm ose individ tjetër që promovon një siguri të aseteve kripto duhet të zbulojë natyrën, burimin dhe shumën e kompensimit që ka marrë në këmbim të promovimit," tha Gurbir Grewal, drejtor i divizionit të zbatimit të SEC. në një deklaratë të përgatitur.

SEC tha se shlyerja e Kardashian përfshin rreth 260,000 dollarë shpërbërje, duke mbuluar shumën që ajo fitoi nga promovimi i kriptomonedhës plus interesin, si dhe një gjobë prej 1 milion dollarësh. 

Kardashian nuk është personazhi i parë i famshëm që tërheq vëmendjen e rregullatorëve për përfshirjen e tyre në kriptovalutat. Në vitin 2018, agjencia vendosi akuzat kundër Mayweather dhe producentit muzikor DJ Khaled për dështimin në zbulimin e pagesave që ata morën për promovimin e investimeve në monedhën dixhitale./CNA.al Burimi: CBSNews

Lajmet e fundit nga