LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

10 receta për mëngjese të shijshme/ Më pak kalori dhe humbi në peshë

5 Tetor 2022, 08:07, Lifestyle CNA

10 receta për mëngjese të shijshme/ Më pak kalori dhe humbi

“Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës”. Mund të ndiej që po rrotullon sytë drejt meje nga matanë ekranit. Por, si me shumicën e frazave që duken të tepërta, është e vërtetë! Mëngjesi është thelbësor!

E di që kapërcimi mund të duket joshës. Dua të them, hej, madje kam rënë në grackën e të besuarit se anashkalimi i atij vakti do të kundërshtonte disi në mënyrë magjike të gjitha këshillat që dëgjoj dhe do të më ndihmonte të humbisja peshë. Megjithatë, gjëja më e rëndësishme që mund të bëni për të përgatitur veten për një ditë suksesi është ta filloni atë me një mëngjes të shijshëm dhe ushqyes.

E di që mund të jetë një luftë e vërtetë për disa prej nesh. Kush ka kohë për përgatitjen dhe gatimin e vakteve? Dhe si e dini se ku të filloni? Kjo, miqtë e mi, është ajo që unë jam këtu për t'ju treguar!

Unë jam gati t'ju udhëzoj përmes mëngjesit tim të preferuar të shëndetshëm për humbje peshe, të cilin mund ta shtoni në ritualin tuaj të mëngjesit që është i shpejtë dhe i lehtë.

Ju kanë kaluar ditët kur keni ngrënë bare granola me shije papastërtie! Këto 20 receta të shijshme të mëngjesit do ta bëjnë të ngrënit e shëndetshëm në një mëngjes të ngarkuar të ndihet si një fllad dhe shije më të mirë se ato donuts që keni sakrifikuar për stilin tuaj të ri të shëndetshëm të jetesës!

1. Tërshërë gjatë natës

10 receta për mëngjese të shijshme/ Më pak kalori dhe humbi

Ju tashmë dini gjithçka për fuqinë e tërshërës, por ndonjëherë, përpjekja shtesë për të zier pak ujë për filxhanin tuaj thjesht nuk tingëllon aq tërheqëse. Ja zgjidhja:

Krijoni një tufë me rreth 5 kavanoza me tërshërë, një për çdo ditë pune, për t'i mbajtur në frigorifer. I pëlqeni të shtoni një lugë ose dy proteina atje gjithashtu! Krijon përzierjen perfekte të makroushqyesve për t'ju mbajtur të ekuilibruar dhe të ngopur gjatë gjithë ditës.

2. Pudingu i farës Chia

10 receta për mëngjese të shijshme/ Më pak kalori dhe humbi

Gjëja më e mirë për chia-n është se ajo përmban shumë omega 3 - një lëndë ushqyese që është e njohur për balancimin e hormoneve, reduktimin e inflamacionit dhe humbjen e peshës. Shtimi i këtij mëngjesi të mbushur me energji në arsenalin tuaj është një mënyrë e sigurt për të arritur qëllimet tuaja të fitnesit!

Ndërsa kjo recetë e shijshme kërkon shurup panje, më pëlqen të përdor 100% stevia ose fruta Monk në vend të kësaj për të ulur indeksin glicemik dhe për ta mbajtur atë më miqësor ndaj humbjes së peshës.

3. Syri i piratëve me piper zile

10 receta për mëngjese të shijshme/ Më pak kalori dhe humbi

Syri i Pirates, Veza në vrimë, Veza në Bukë… ndërsa ky mëngjes klasik mund të ketë shumë emra të ndryshëm, ai mbetet një i preferuar i familjes! Ky variant thjesht i shton një kthesë të re një klasike të vjetër, duke e bërë atë edhe më të shëndetshëm se kurrë!

4. Dolli me avokado

10 receta për mëngjese të shijshme/ Më pak kalori dhe humbi

Jam i sigurt që nuk jeni të befasuar kur e shihni këtë në listë. Modele si Romee Strijd e kanë sjellë shpejt famë këtë mëngjes!

Është i shpejtë, i lehtë, i shijshëm dhe i rrumbullakosur mirë. Pra, sigurisht, kush nuk do të donte ta kishte një kafshatë nga kjo?

5. Çanta Smoothie

10 receta për mëngjese të shijshme/ Më pak kalori dhe humbi

Si mund të bëhen më të lehta smoothiet? Sigurisht, duke paketuar qese të ngrira për ta! Fjalë për fjalë e bën aq të lehtë sa të hedhësh një qese të mbushur me përbërës në blender, të shtypësh një buton dhe boom! Ja ku e keni! Një vakt i mbushur me lëndë ushqyese që ju fuqizon gjatë ditës!

6. Petulla me banane

10 receta për mëngjese të shijshme/ Më pak kalori dhe humbi

Oh, pra nuk e kishit menduar se petullat do ta bënin këtë listë, apo jo? Surprizë! Këto petulla të shijshme janë shumë të lehta për t'u përgatitur menjëherë. Dhe mbi të, ju duhen vetëm dy përbërës: vetëm banania dhe veza. Mund të gjeni edhe receta që janë vegane.

Ndërsa këto mund të jenë pak më të dendura se petullat tuaja tradicionale, nuk do të zhgënjeheni! Ata janë të shijshëm! Dhe sigurisht, nëse shihni një tendencë që po ndodh këtu, edhe e shëndetshme.

7. Petulla me proteina

10 receta për mëngjese të shijshme/ Më pak kalori dhe humbi

Surprizë përsëri! E di se çfarë po mendoni, “Më shumë receta petullash? Mendova se ky ishte një postim mbi vaktet e mëngjesit të shëndetshëm”. Është, por kjo nuk i skualifikon petullat që t'i bëjnë dy herë në këtë listë. Kjo recetë është e mahnitshme për ju të apasionuarit pas fitnesit atje, duke kërkuar gjithmonë një rritje shtesë të proteinave!

8. Waffle omëletë

10 receta për mëngjese të shijshme/ Më pak kalori dhe humbi
Kush thotë se prodhuesi i vafleve është ulur i papërdorur pasi që goditja juaj shëndetësore duhet të mbetet e papërdorur? Rezulton se prodhuesit e vafleve janë një mënyrë e shkëlqyer për të bërë një mëngjes të shpejtë në lëvizje! Ju madje mund të nënshtroni të bardhën e vezës për një mëngjes të mbushur me yndyrë dhe proteina.

9. Akullore me pak kalori

10 receta për mëngjese të shijshme/ Më pak kalori dhe humbi

Kjo recetë përdor xhelatinë si bazë për një vakt të shijshëm. Ndonëse nuk duhet të prisni domosdoshmërisht akulloren klasike me tuba të trashë, ky version më i lehtë dhe me gëzof ende bën një zëvendësues të shkëlqyeshëm. Dhe, duke qenë se xhelatina është 100% proteina, ju mund të merrni një nxitje për shërimin e zorrëve, ndërtimin e muskujve dhe balancimin nga ky vakt!

10. Tas Smoothie Berry

10 receta për mëngjese të shijshme/ Më pak kalori dhe humbi

Jo të gjitha gotat e smoothie-ve duhet të jenë një arritje e madhe. Ky tas smoothie është jashtëzakonisht i thjeshtë për t'u përgatitur dhe ende i shijshëm! Kjo ndodh të jetë specialiteti i Baker-it Minimalist./CNA.al Burimi: LIFEHACK

Lajmet e fundit nga