LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

35-vjeçari tenton të vjedhë vajzën/ Kërcënon me pistoletë një person

11 Shkurt 2024, 12:21, Kronika CNA

35-vjeçari tenton të vjedhë vajzën/ Kërcënon me

Policia ka parandaluar ngjarje të rënda kriminale që mund të kryheshin me armë zjarri në Skrapar.

Një person i maskuar dhe i pajisur me pistoletë, tentoi t’i vidhte celularin një shtetaseje.

Një 53-vjeçar ka ndërhyrë kur ka konstatuar tentativën për vjedhje, por autori e ka kërcënuar.

Pas njoftimit nga qytetarët, blutë kapën 35-vjeçarin në afërsi të një përroi në fshatin Çepan, ku tentoi t’u shmangej shërbimeve të Policisë.

I riu me iniciale B. K. rezulton si person i dënuar më parë për vjedhje me armë dhe për krime seksuale.

“Si rezultat i mbërritjes së menjëhershme të shërbimeve të Komisariatit të Policisë Skrapar, në territorin e fshatit Çepan, ku u njoftuan se një shtetas i maskuar dhe i armatosur rrezikonte jetën e qytetarëve, duke i kanosur dhe vjedhur, është finalizuar operacioni policor i koduar “Momenti”.

Në kuadër të operacionit u vu në pranga shtetasi B. K., 35 vjeç, banues në fshatin Buz, Tepelenë, i dënuar më parë për veprat penale "Vjedhja me armë”, mbetur në tentativë, kryer në bashkëpunim, “Largimi i të burgosurit nga vendi i qendrimit" dhe "Marrëdhënie seksuale ose homoseksuale me persona të pazotë për t’u mbrojtur".

35-vjeçari, i maskuar dhe duke kërcënuar me armë zjarri pistoletë, ka tentuar t’i vjedhë celularin, një 28-vjeçareje. Ai gjithashtu ka kanosur për jetën, një 53-vjeçar që ka ndërhyrë kur ka konstatuar tentativën për vjedhje.

Si rezultat i veprimeve të shpejta në vendngjarje, shërbimet e Policisë e kanë gjetur dhe arrestuar shtetasin B. K., në afërsi të përroit të fshatit Çepan, ku kishte shkuar për t’u fshehur.

Gjatë kontrollit në çantën e dorës, të arrestuarit iu gjetën dhe iu sekuestruan në cilësinë e provës materiale, 1 armë zjarri pistoletë, 2 mjete prerëse (thika), 2 maska (kapuça), një palë doreza dhe një elektrik dore.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Berat, për veprime të mëtejshme”, thuhet në njoftimin e policisë./ CNA

Lajmet e fundit nga