LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nga Vlora në Memaliaj/ 4 vatra zjarri brenda ditës

10 Shkurt 2024, 20:14, Kronika CNA

Nga Vlora në Memaliaj/ 4 vatra zjarri brenda ditës

4 vatra zjarri janë regjistruar këtë të shtunë në vend.

Mësohet se një vatër është në pyllin e Sodës, në Vlorë, ku flakët kanë marrë përmasa të mëdha me pisha.

Për shuarjen e tij janë angazhuar 3 automjete dhe 30 zjarrfikës, të cilët ndodhen aktualisht në terren.

Vatra tjetër ndodhet në fshatin Gllavë të Memaliaj. Këtë zjarr dyshohet se e kanë ndezur nga gjahtarët për të shtyrë drejt kurthit një tufë derrash të egër.

Flakët kanë dëmtuar rrjetin e shpërndarjes së energjisë elektrike dhe si rrjedhojë disa fshatra kanë mbetur pa drita.

Gjithashtu në Luftinjë është ndezur një zjarr, për të cilin po punojnë zjarrfikëset ta vënë nën kontroll.

Vatra e katërt është në Orikum, ku flakët kanë përfshirë një sipërfaqe me shkurre.

Në të gjitha vatrat e sipërpërmendura, neutralizimi është i vështirë, për shkak se flakët po përhapen me shpejtësi me ndihmën e erës./ CNA

Lajmet e fundit nga