LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Masakër në Meksikë/ Përplasen bandat kriminale, 14 viktima 2 të zhdukur

9 Dhjetor 2023, 08:34, Kosova & Bota CNA
Masakër në Meksikë/ Përplasen bandat kriminale, 14 viktima 2
Foto nga vendi i ngjarjes

Tierra Caliente e shtetit të Meksikës ka parë një nga ngjarjet më të tmerrshme të ndodhura.

Si rezultat i një konfrontimi midis civilëve dhe anëtarëve të Familia Michoacana të paktën 14 persona kanë ndërruar jetë, katër kanë marrë plagë me armë zjarri, ndërsa 2 të tjerë rezultojnë të zhdukur.

Nga të vdekurit, 11 dyshohet se i përkisnin La Familia Michoacana ndërsa tre të tjerët ishin banorë të komunitetit.

Shtypi vendas thotë se shkak i përplasjes ka qenë një konflikt mbi të drejtat e tokës, një praktikë e zakonshme e krimit të organizuar, që zhvat bizneset apo pronarët e tokave të paguajnë një lloj takse të paligjshme në këmbim të mundësisë për të kryer aktivitetet e tyre.

Anëtarët e këtij komuniteti janë  mësuar të jetojë mes zhvatjeve të krimit të organizuar dhe kërcënimit të plumbave.

Kufijtë e shtetit të Meksikës me Michoacan dhe Guerrero kanë qenë një zonë e minuar prej vitesh, e rrethuar nga dhuna e kartelit dhe mungesa e një reagimi shtetëror ndaj krizës serioze të sigurisë që po shkatërron rajonin./ CNA

Lajmet e fundit nga