LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“17 spitale autonome deri në 2027-ën”/ Koçiu: Fuqizojmë telemjekësinë dhe zhvillojmë turizmin shëndetësor

8 Dhjetor 2023, 14:34, Kosova & Bota CNA

“17 spitale autonome deri në 2027-ën”/ Koçiu:

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Albana Koçiu, nga paneli për shërbimet publike në Kongresin e Partisë Socialiste ka folur për kantieret e reja që do të nisin vitin e ardhshëm në infrastrukturën shëndetësore.

Koçiu bëri me dije se qëllimi është që deri në vitin 2027 të kemi 17 struktura spitalore tërësisht autonome”, deklaroi Koçiu.

“Janë krijuar më në fund kushtet për të vënë në zbatim të gjerë modelin e administrimit të provuar me sukses në Spitalin “Memorial” të Fierit, i cili është një model i parë i zbatimit të autonomisë spitalore. Jemi gati të zgjerojmë këtë model edhe në QSUT, Spitalin e Shkodrës, Spitalin e Durrësit dhe atë të Vlorës. Qëllimi ynë është që deri në vitin 2027 të kemi 17 struktura spitalore tërësisht autonome”, deklaroi Koçiu.

Ministrja informoi hapjen e kantiereve të reja ndërtimi për të përmirësuar më tej infrastrukturën shëndetësore.

“20 spitale dhe 340 qendra shëndetësore është bilanci i deritanishëm. Deri në 2025, i shtojmë kësaj liste 15 spitale dhe 60 qendra shëndetësore më shumë”, deklaroi Koçiu.

Ajo nënvizoi se ishin reformat e ndërmarra në mandatin e parë dhe të dytë të qeverisë , ato që në pikun e pandemisë mundësuan sistemin e shëndetësisë të funksiononte normalisht./ CNA

Lajmet e fundit nga