LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Shpëtimo, s’bëhesh dot ministër se nuk do Greqia”/ Idrizi tregon bisedën me pushtetarin e njohur

8 Dhjetor 2023, 11:17, Kosova & Bota CNA
“Shpëtimo, s’bëhesh dot ministër se nuk do
Shpëtim Idrizi

Kryetari i Partisë për Drejtësi, Integrim dhe Unitet, Shpëtim Idrizi, ka treguar se çfarë i ka thënë një nga të mëdhenjtë e shtetit shqiptar.

"Shpëtimo, e di pse nuk bëhesh ministër ti, se nuk do Greqia, por po t’i them unë bëhesh ti", tregoi ai.

“Nëse në zgjedhjet e ardhshme jemi në koalicion fitues do kërkojmë post në qeveri, por ki parasysh se janë gati të bëjnë çdo lloj kinezi e braziliani ministër, por e kanë të vështirë të bëjnë një nga shqiptarët e Çamërisë, për shkak të këtij autokompleksi që ne kemi. Dhe unë prandaj rri këtu, vetëm për dinjitetin në radhë të parë, për drejtësinë për çështjen çame dhe për dinjitetin e kësaj popullate që unë i përkas dhe që fatkeqësisht e vranë, e prenë dhe e masakruan, e përzunë, e stigmatizuan në 50 vitet e Enver Hoxhës dhe mendojnë se mund ta bëjnë këtë gjë edhe tani. Dikush nga më të mëdhenjtë e shtetit shqiptar më thoshte ‘Shpëtimo, e di pse nuk bëhesh ministër ti, se nuk do Greqia, por po t’i them unë bëhesh ti’”, tha ai.

Ai foli dhe lidhur me kaosin e krijuar në Parlament, ku tha se po shihet një teatër.

“Në parlament po shohim një teatër të madh. Ndonjëherë nuk e kap dot të shkoj se mbaron para kohe. Ndërkohë, po ne jemi që rrimë te kafja e parlamentit. Pra, hajde t’i themi ca të vërteta. Sot ka ardhur koha që duhet të kuptojmë se maturia, respekti për kundërshtarin, gjetja e kompromisit, është ajo që i duhet këtij vendi”, u shpreh ai./ CNA

Lajmet e fundit nga