LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Reuters: Ushtria izraelite përgjegjëse për sulmin që vrau një gazetar e plagosi 6 të tjerë

7 Dhjetor 2023, 16:51, Kosova & Bota CNA
Reuters: Ushtria izraelite përgjegjëse për sulmin që vrau
Foto ilustruese

Një ekuipazh tanku izraelit vrau një gazetar të Reuters dhe plagosi gjashtë reporterë në Liban më 13 tetor duke gjuajtur dy predha radhazi nga Izraeli ndërsa gazetarët po filmonin granatimet ndërkufitare, ka gjetur një hetim i Reuters.

Dy sulmet vranë gazetarin vizual të Reuters Issam Abdallah, 37 vjeç dhe plagosën rëndë fotografen e Agence France-Presse (AFP) Christina Assi, 28 vjeç, pak më shumë se një kilometër nga kufiri izraelit pranë fshatit libanez Alma al-Chaab.

Reuters foli me më shumë se 30 zyrtarë të qeverisë dhe sigurisë, ekspertë ushtarakë, hetues mjeko-ligjorë, avokatë, mjekë dhe dëshmitarë për të mbledhur një përshkrim të detajuar të incidentit. Agjencia e lajmeve shqyrtoi disa orë video nga tetë media në zonë në atë kohë dhe qindra foto nga para dhe pas sulmit, duke përfshirë imazhe satelitore me rezolucion të lartë.

Si pjesë e hetimit të tij, Reuters gjithashtu mblodhi dhe mori prova nga vendi i ngjarjes duke përfshirë copëza në tokë dhe të ngulitura në një makinë Reuters./ CNA 

Lajmet e fundit nga