LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Lajçak dhe Vuçiç të koordinuar”, Kurti i vendosur: Ka vdekur logjika ku pranohen vetëm marrëveshjet e Serbisë

18 Shtator 2023, 11:41, Kosova & Bota CNA

“Lajçak dhe Vuçiç të koordinuar”, Kurti i

Kryeministri i Kosovës, në një deklaratë për mediat tha se takimin tripalësh në Bruksel, Lajçak dhe Vuçiç duket sikur të jenë koordinuar me një qëllim që vetëm.

Ai tha se refuzimi nga ana e tij e propozimit të Lajçak është tregues i përgjegjësisë politike ndaj vendit që përfaqësopj dhe respect ndaj BE-së.

Madje kryeministri kosovar u shpreh se ka vdekur logjika ku pranohen vetëm marrëveshjen që propozon dhe dëshiron Serbia. 

“Thanë se Serbia kishte sjellë një propozim. Kërkova ta shikoj propozimin me pikat përkatëse. Propozimin tim e dinin atë të atij nuk e kishim në fakt. Nuk mu dha ai dokument dhe pas shumë insistimeve mu soll një dokument që mu tha se është për planin e sekuensimit. Mbledhja përfundoi. Vuçiç doli në konferencë e paralajmëroi atë që ndodhi një orë më pas që Kurti do të kritikohet më pas për refuzimin e propozimit të Lajçak. Pasi analizuam dokumentin që Lajçak thoshte se është propozim I Serbisë ishte I pavërtetë ai ishte dorëzuar përpara marrëveshjes se Ohrit. Dukumenti i Serbisë tregonte synimin për të shpërfillur marrëveshjen bazike. Lajçak dhe Vuçiç duket sikur të jenë koordinuar me një qëllim që vetëm gjysma e marrëveshjes të zbatohet dhe ajo që përbën thelbin të mos zbatohet. Refuzimi nga ana ime është tregues i përgjegjësisë politike ndaj vendit që përfaqësopj dhe respect ndaj BE-së. Nuk mund të zbatoj vetëm marrëveshjet që do Serbia, kjo logjikë ka vdekur.”

Më datë 14 shtator kryeministri I Kosovës Albin Kurti zhvilloi takim në Bruksel me përfaqësuesin e lartë të BE-së, Josep Borrell dhe të dërguarit special të BE-së, Miroslav Lajçak./ CNA

Lajmet e fundit nga