LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Borrell: Kurti nuk e pranoi propozimin për kompromis, insistoi në njohje

14 Shtator 2023, 16:36, Kosova & Bota CNA

Borrell: Kurti nuk e pranoi propozimin për kompromis, insistoi në

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka reaguar ps takimit me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç.

Borrel zbuloi se Kurti nuk e ka pranuar propozimin e BE-së për zbatimin e Marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë.

Sipas tij, kryeministri i Kosovës kërkoi që të formalizohet njohja de facto e Kosovës nga Serbia.

"Sot, me kryeministrin Kurti dhe presidentin Vuçiç, kam tentuar që të gjejmë zgjidhje për një rrugë përpara, bazuar në propozimin tonë. Fatkeqësisht, pas një takimi të gjatë, kryeministri Kurti nuk ka qenë i gatshëm që të ecë përpara me fillimin e një procesi të besueshëm për themelimin e Asociacionit [të komunave me shumicë serbe në Kosovë]. Në vend të kësaj, ai ka insistuar që të formalizohet njohja de facto si hap i parë", theksoi shefi i politikës së jashtme të BE-së..

Lajmet e fundit nga