LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Të mposhtim forcat e liga"/ Mesazhet që u dhanë në takimin Putin-Kim Jong Un, u ngrit edhe dolli

13 Shtator 2023, 14:29, Kosova & Bota CNA

"Të mposhtim forcat e liga"/ Mesazhet që u dhanë

Mesditën e së mërkurës përfundoi samiti i Kim Jong Un me Vladimir Putinin që u zhvillua në lindjen e largët të Rusisë.

Presidenti rus, Vladimir Putin, tha se Kim do të vizitojë vende të tjera në Rusi përpara se të kthehet në Korenë e Veriut. Gjatë fjalës së tij, Putin nuk përjashtoi mundësinë për bashkëpunim ushtarak midis vendeve. 

Ndërsa Kim Jong Un theksoi se "ne gjithmonë do të mbështesim vendimet e Presidentit Putin dhe do të jemi së bashku në luftën kundër imperializmit".

 "I sigurt se populli rus dhe ushtria e tij do të dalin fitimtarë në luftën për të ndëshkuar forcat e liga që ndjekin hegjemoninë dhe ekspansionin", u shpreh Kim Jong Un. 

Kim tha se "ushtria ruse dhe populli i saj do të trashëgojnë traditën e shkëlqyer të fitores" dhe do të demonstrojnë reputacionin e tyre në vijën e parë të "operacionit ushtarak".

Udhëheqësi i Koresë së Veriut shtoi se ai dhe Putin patën një diskutim të gjatë mbi "peizazhin politik dhe ushtarak të Gadishullit Korean dhe Evropës".

Kim u zotua të krijojë "një epokë të re miqësie 100-vjeçare" midis dy vendeve dhe propozoi një dolli për fitoren e re të Rusisë së madhe dhe shëndetin e Putinit.

Mediat e huaja raportuan se udhëheqësit nuk diskutuan për rrezikun e luftës bërthamore.

 

 

 

Lajmet e fundit nga