LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Atentati në Greqi, thellohen hetimet/ Zbardhen identitetet e 6 viktimave dhe e shkuara kriminale

13 Shtator 2023, 09:19, Kosova & Bota CNA

Atentati në Greqi, thellohen hetimet/ Zbardhen identitetet e 6 viktimave

Hetimet po thellohen dhe po nxjerrin në dritë të tjera detaje rreth atentatit në Greqi ku mbetën të vrarë 6 persona, shtetas turq.

Në mikroskopin e studiuesve të EL.AS. janë përfshirë celularët e viktimave si dhe provat e gjetura në shtëpinë që kishin marrë me qira pranë vendit ku ndodhi masakra, si ADN etj.

Viktimat thuhet se kishin mesazhe të shkruara në turqisht në telefonat e tyre celularë dhe policia po analizon përmbajtjen e tyre për të përcaktuar se me kë po flisnin dhe nëse dikush i kishte informuar se ata ishin shënjestruar nga një grup kriminal rival.

Mirëpo, nga gjetjet në veturë, pra valixhet dhe sendet e tjera personale, mund të konstatohet se të gjashtë viktimat po përgatiteshin të largoheshin menjëherë nga vendi.

Brenda shtëpisë ku jetonin në Artemisa nuk u gjetën as armë, as drogë dhe asnjë element tjetër që tregon një drejtim të caktuar, përveç disa sendeve personale që do të vlerësohen në nivel ADN.

Në të njëjtën kohë, gazeta Milliyet ka publikuar një foto në të cilën pretendon se personat e paraqitur janë gjashtë viktimat që u bënë pre e atentatit. Sipas gazetës, ata janë Doruk Ersu Büyüktunç, Abdurrahman Tekrü, Ömer Kanza, Ozan Kaan Tozlu, Bar?? Ça?an dhe Burak Tahmaz. Gazeta turke citon një postim në një llogari në TikTok (Red Kit gêntesi) me foton e të gjashtë viktimave dhe mesazhin "ne hakmerremi".

Atentati në Greqi, thellohen hetimet/ Zbardhen identitetet e 6 viktimave

Siç u bë e ditur dje, gjashtë personat që u ekzekutuan dyshohet se i përkasin grupit kriminal të kryemafiozit Baris Boyoun dhe janë në konflikt me një rrjet kriminal rival.

Sipas informacioneve të "protothema.gr", studiuesit e EL.AS. që trajtojnë çështjen e konsiderojnë skenarin më të mundshëm për masakrën në Lutsa si rezultat i konfliktit mes dy grupeve kriminale me qendër në Turqi dhe aktive kryesisht në tregtinë e drogës.

Në veçanti, policia po shqyrton mundësinë që ekzekutimi në Lutsa të lidhet me një vrasje të ndodhur në Francë me viktimat e dy turqve që ishin anëtarë të njërit prej dy grupeve. Pas vrasjes, sipas informacioneve, autorët dyshohet se janë larguar nga Franca dhe kanë ardhur në Greqi për të gjetur strehim.

Ndaj policia po shqyrton mundësinë që autorët e kësaj vrasjeje të ndodhur në atë kohë në Francë të jenë ndër viktimat e sulmit të djeshëm dhe janë ekzekutuar nga anëtarë të rrjetit rival kriminal për hakmarrje.

Në të njëjtën kohë, ata janë pothuajse të sigurt se turku që u arrestua në aeroport, Eleftherios Venizelos, është i lidhur me çështjen dhe kjo sepse nga njëra anë dyshohet se ka rezervuar një biletë një orë pas masakrës dhe nga ana tjetër sepse në bagazhin e tij janë gjetur katër gëzhoja që kanë të njëjtin kalibër me gëzhojat e gjetura në vendin e pritës. (9 mm)./ CNA

 

Lajmet e fundit nga