LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

 SHBA: Kim Jong Un do të zhvillojë bisedime armësh me Putinin

5 Shtator 2023, 16:30, Kosova & Bota CNA

 SHBA: Kim Jong Un do të zhvillojë bisedime armësh me

Udhëheqësi i Koresë së Veriut mund të udhëtojë në Rusi që në fillim të këtij muaji, sipas zyrtarëve amerikanë.

Shtetet e Bashkuara thanë se udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un pret të zhvillojë bisedime për armët me presidentin rus Vladimir Putin.

Shtëpia e Bardhë kishte paralajmëruar javën e kaluar se Rusia ishte në bisedime aktive me Korenë e Veriut për të marrë armë për luftën e saj në Ukrainë.

New York Times , duke cituar burime amerikane dhe aleate, raportoi se Kim do të udhëtonte nga Pheniani, ndoshta me tren të blinduar, për në Vladivostok.

Diku tjetër, presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy thotë se ka vizituar trupat në rajonin lindor të vendit të Donetskut.

Kremlini refuzoi të martën të konfirmojë nëse një samit do të zhvillohet mes liderëve.

"Jo, ne nuk mund ta konfirmojmë këtë", tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov, kur u pyet nëse Kim do të takohej së shpejti me Putinin. “Nuk kemi çfarë të themi për këtë”./CNA

Lajmet e fundit nga