LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tërmeti tragjik në Turqi/ Ja pse lëkundet kaq shumë kjo zonë

6 Shkurt 2023, 17:33, Kosova & Bota CNA
Tërmeti tragjik në Turqi/ Ja pse lëkundet kaq shumë kjo
Shembjet nga tërmeti

Një tërmet me mbi dy mijë viktima ka tronditur Turqinë sot, teksa numri i jetëve të humbura vijon të rritet me shpejtësi. Sipas asaj që BBC raporton, duke cituar sizmologun britanik, Stephen Hick, ky mund të jetë tërmeti më i madh që ka goditur Turqinë, teksa shton se i fundit më i madh shënonte në dhjetor të vitit 1939 me magnitudë 7.8 ballë.

Por pse goditet kaq shumë dhe shpesh nga tërmetet Turqia?

Tuqia është një ndër zonat më aktive në botë, e kjo pasi pjesa më e madhe e vendin ndodhet mbi pllakën tektonike të Anadollit, ku kjo e fundit ndodhet mes dy pllakave kryesore, asaj euroaziatike dhe afrikane e po ashtu pranë një tjetre më të vogël, asaj arabe.

Ekspertët theksojnë se teksa dy pllakat e mëdha zhvendosen, Turqia është menjëherë e prekur mes tyre, e ndërsa sipas Autoritetit të Menaxhimit të Emergjencave dhe Fatkeqësive në Turqi, vetëm gjatë vitit 2022 janë shënuar mbi 22 mijë tërmete.

Shumë nga tërmetet që shkaktohen nga lëvizja e pllakave kanë rezultuar vdekjeprurëse, ku një ndër më tragjikët po ashtu ka qenë ai i vitit 1999, i cili ishte me magnitudë 7.6 balle dhe mori mbi 17 mijë jetë./ CNA.al

Lajmet e fundit nga