LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Turqi, situata minutë pas minute/ Pas tërmetit ka shpërthyer gazsjellësi

6 Shkurt 2023, 10:17, Kosova & Bota CNA

Turqi, situata minutë pas minute/ Pas tërmetit ka shpërthyer

Për shkak të tërmetit që preku 10 qytete në Kahramanmara?, një shpërthim dhe zjarr ka ndodhur në tubacionin e gazit natyror në fshatin Topbo?az? të rrethit K?r?khan të Hatay.

Kreu i fshatit Topbo?az? Bilal Alpdo?an vuri në dukje se një shpërthimi I zjarrit ka ndodhur në dy pika të ndryshme, 200 metra nën fshat dhe 3 kilometra larg.

Mësohet se zjarri ka vijon ende dhe vatrat janë aktive

Në deklaratën e bërë nga zyrtarët vendor thuhet se si masë paraprake, u ndalua rrjedhja e gazit natyror në qendër të qytetit Hatay dhe në rrethin K?r?khan, në qendër të qytetit Kahramanmara? dhe në rrethet Pazarc?k dhe Narl? . 

Ekipet teknike po kryejnëkontrollet dhe ndërhyrjet e nevojshme në terren, raporton CNN turk.

Sipas medias turke, janë kryer punimet e nevojshme për të siguruar rrjedhjen e gazit dhe si rezultat i kontrolleve të bëra në tubacionet e naftës bruto, nuk janë konstatuar dëmtime./CNA.al

Lajmet e fundit nga