LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Italia jep alarmin për hakerim kompjuterash në shkallë të gjerë

5 Shkurt 2023, 20:20, Kosova & Bota CNA
Italia jep alarmin për hakerim kompjuterash në shkallë të
Foto ilustruese

Mijëra sisteme kompjuterike në mbarë botën janë shënjestruar nga një sulm kibernetik, i llojit 'ransomware', që do thotë se hakerat kërkojnë para në këmbim të informacioneve të vjedhura. Lajmi u njoftua të dielën nga Agjencia Kombëtare e Sigurisë Kibernetike e Italisë (ACN), e cila paralajmëroi për ndërmarrjen e veprimeve për të mbrojtur sistemet.

Sulmi kibernetik synoi të shfrytëzonte një dobësi të prograve komjuterike, tha drejtori i përgjithshëm i agjencisë Roberto Baldoni për agjencinë e lajmeve 'Reuters', duke shtuar se ai ishte një sulm i një shkalle masive.

Agjencia italiane e lajmeve ANSA, duke cituar ACN-në, njoftoi se programet kompjuterike ishin komprometuar edhe në vende të tjera evropiane si në Francë, Finlandë, Shtetet e Bashkuara e Kanada.

Dhjetra organizata italiane ka të ngjarë të jenë prekur dhe shumë të tjera ishin paralajmëruar të merrnin masa për të shmangur një dalje jashtë sistemeve të tyre.

Klientët e kompanisë 'Telecom Italia' njoftuan probleme me internetin më herët gjatë ditës së dielë, por dy çështjet nuk besohet të kenë lidhje me njëra-tjetrën./ VOA

Lajmet e fundit nga