LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

SHBA-të rrëzojnë balonën kineze mbi Atlantik

4 Shkurt 2023, 21:07, Kosova & Bota CNA
SHBA-të rrëzojnë balonën kineze mbi Atlantik
Foto ilustruese

Shtetet e Bashkuara kanë rrëzuar një balonë të dyshuar spiune kineze që ka fluturuar në të gjithë Amerikën javën e kaluar.Tre aeroporte u mbyllën dhe hapësira ajrore u mbyll në brigjet e Karolinës së Jugut pasi avionët ushtarakë amerikanë shënjestruan objektin mbi Oqeanin Atlantik.

Sipas agjencisë së lajmeve AP, pamjet tregojnë se balona bie në det pas një shpërthimi.Presidenti i SHBA Joe Biden u përball me presion të madh për ta rrëzuar atë që kur u shfaq për herë të parë në të gjithë SHBA javën e kaluar.

Rojet bregdetare kishin këshilluar gjithashtu marinarët të largoheshin nga zona për shkak të operacioneve ushtarake "që paraqesin një rrezik të madh", raporton Associated Press.

Lajmet e fundit nga