LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tensionet e Perëndimit me Rusinë/ Kancelari Scholz: Putin nuk më ka kërcënuar as mua, as Gjermaninë

5 Shkurt 2023, 09:58, Kosova & Bota CNA
Tensionet e Perëndimit me Rusinë/ Kancelari Scholz: Putin nuk më
Scholz dhe Putin

Lufta në Ukrainë prej rreth një viti ka futur në “ankth” mbarë botën, e ndërsa edhe në tregjet globale është ndjerë ndjeshëm ndikimi i saj.

Situata e fundit për dërgimin e tankeve nga Perëndimi në Ukrainë, tensionoi edhe më tej situatën, ku Kremlini ka ngritur tonet me kërcënime të forta.

Lidhur me këtë situatë ka folur kancelari Scholz, ku në një intervistë për gazetën “Bild” është shprehur se

Gjermania do të ruajë gjkaftohtësinë dhe do të vazhdojë të mendojë për të gjitha vendimet në të ardhmen, duke iu referuar çështjes së furnizimeve me tanke në Kiev.

“Presidenti rus Vladimir Putin nuk më ka kërcënuar as mua, as Gjermaninë gjatë bisedimeve telefonike”, raportohet të jetë shprehur kancelari gjerman Olaf Scholz.

Megjithatë Scholz u shpreh më tej se gjatë bisedave me kreun e Kremlinit mund të vihen në dukje pikëpamjet absolutisht të ndryshme të të dy liderëve./ CNA.al

Lajmet e fundit nga