LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rrëzimi i balonës nga SHBA-ja/ Paralajmëron Kina: Do t'u përgjigjemi

5 Shkurt 2023, 09:34, Kosova & Bota CNA
Rrëzimi i balonës nga SHBA-ja/ Paralajmëron Kina: Do t'u
Foto ilustruese

Në reagimin e saj të parë zyrtar publik pas rrëzimit të balonës, Kina ka dënuar veprimin e SHBA-së, duke e quajtur të tepruar. Gjithashtu ka paralajëmruar se do t’i përgjigjet sulmit.

Pekini këmbëngul se funksioni i balonës ishte të kryente kërkime, duke përfshirë edhe monitorimin meteorologjik.

Në përgjigjen e saj ndaj rrëzimit të balonës, Ministria e Jashtme kineze përsëriti këtë qëndrim dhe paralajmëroi se do të kishte një përgjigje.

Gjatë viteve të fundit, marrëdhëniet midis Pekinit dhe Uashingtonit janë bërë gjithnjë e më të paqëndrueshme lidhur me tregtinë, teknologjinë, çështjet e të drejtave të njeriut dhe të ardhmen e Tajvanit, ishullit të vetëqeverisur që Pekini thotë se është territori i tij.

Administrata Trump dhe më pas administrata Biden kanë ndërmarrë hapa për të ndaluar aksesin kinez në teknologjinë e përparuar, veçanërisht gjysmëpërçuesit më të avancuar. Kina ka rritur aktivitetet e saj ushtarake frikësuese rreth Tajvanit dhe ka mbajtur stërvitje të mëdha pranë ishullit pasi Nancy Pelosi, asokohe kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve, e vizitoi në gusht./ CNA.al

Lajmet e fundit nga