LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Austria dhe Zvicra “goditen” nga ortekët/ Dhjetë persona humbin jetën

5 Shkurt 2023, 16:55, Kosova & Bota CNA

Austria dhe Zvicra “goditen” nga ortekët/ Dhjetë persona

Gjatë kësaj fundjave, dhjetë persona kanë humbur jetën nga disa ortekë në Alpet austriake dhe zvicerane.

Ortekët kanë rënë në vendpushime të ndryshme skish, ndërsa viktimat janë kryesisht turistë nga nga Zelanda e Re, Kina dhe Gjermania.

Autoritetet austriake ngritën alarm. Por pavarësisht paralajmërimeve, vendpushimet e skive në Austrinë perëndimore janë mbushur plot për shkak të pushimeve shkollore në Vjenë.

5 nga humbjet e jetës për shkak të ortekëve u raportuan ditën e sotme dhe mes tyre ishte një borëpastrues në rajonin perëndimor të Tirolit.

Viktimat tjera ishin kryesisht pushues duke bërë ski dhe një udhërrëfyes skijimi.

BBC raporton se ortekët janë të zakonshëm në rajonin e Tirolit, ku vetëm dje kanë rënë 30 të tillë.

Autoritetet autriake kanë paralajmëruar ortekë shumë të mëdhenj dhe kanë këshilluar skiatorët pa përvojë të qëndrojnë në pista dhe shtigje skish të hapura, ndërsa skiatorët me përvojë të qëndrojnë larg terreneve shumë të pjerrëta./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga