LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Liderët europianë vihen në lëvizje/ I shkojnë në ndihmë Turqisë

6 Shkurt 2023, 09:51, Kosova & Bota CNA
Liderët europianë vihen në lëvizje/ I shkojnë në
Foto ilustruese

Kryeministri holandez Mark Rutte ka njoftuar se një ekip holandez i kërkim-shpëtimit do t'i bashkohet operacionit për të ndihmuar në gjetjen e të mbijetuarve në Turqi dhe Siri.

Në një postim në Twitter, ai ndau gjithashtu ngushëllimet e tij për presidentin e Turqisë Erdogan, duke thënë: "Lutjet dhe mendimet tona janë me të gjitha viktimat e kësaj fatkeqësie të rëndë natyrore".

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis, gjithashtu tha se Greqia  do të mobilizojë burimet e saj dhe do të ndihmojë zonat e prekura nga tërmeti .

Udhëheqësit e Serbisë dhe Suedisë kanë premtuar se do të dërgojnë ndihmë në rajon./ CNA.al

Lajmet e fundit nga