LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Momente rrëqethëse/ Tërmeti në Turqi përmes fotove

6 Shkurt 2023, 10:01, Kosova & Bota CNA
Momente rrëqethëse/ Tërmeti në Turqi përmes fotove
Foto ilustruese

Një tërmet me magnitudë 7.8 ka goditur Turqinë në orët e para të mëngjesit të sotëm, duke pasur,me dhejtëra pasgoditje.

Sipas BBC, raportohet për qindra viktima dhe të plagosur . Tërmeti ka goditur Turqinë juglindore, në kufi me Sirinë.

Deklaratat e zyrtarëve në Turqi dhe Siri thonë se numri i të vdekurve është mbi 500, por ka të ngjarë të rritet.

Ekipet e shpëtimit janë vënë në ndihmë të Turqisë për të shpëtuar njerëzit e bllokuar nën rrënoja pasi qindra ndërtesa u shembën në të dy vendet.

Turqia ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në provincat e prekura dhe u bën thirrje njerëzve të mos përdorin telefona celularë për të lejuar shpëtimtarët të koordinohen.

Miliona njerëz në të gjithë Turqinë, Sirinë, Libanin, Qipron dhe Izraelin ndjenë godtijet e tërmetit, epiqendra e të cilit ishte afër qytetit turk të Gaziantep./ CNA.al

Lajmet e fundit nga