LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Katastrofa nga tërmeti i fuqishëm në Turqi/ Gjermania dhe Azerbajxhani në gatishmëri për ndihmë

6 Shkurt 2023, 10:13, Kosova & Bota CNA
Katastrofa nga tërmeti i fuqishëm në Turqi/ Gjermania dhe
Foto ilustruese

Azerbajxhani do të dërgojë një ekip kërkimi dhe shpëtimi prej 370 personash dhe ndihme material në Turqi pas tërmetit të fuqishëm që goditi jugun e vendit këtë të hënë.

Një aeroplan që transporton ndihma, duke përfshirë tenda dhe furnizime mjekësore, do të niset për në Turqi "në një kohë të shkurtër", sipas agjencisë në Anadolu.

Holanda tha më herët se do të dërgojë një ekip kërkimi dhe shpëtimi në Turqi . Gjithashtu Gjermania thotë se është e gatshme të ndihmojë Turqinë dhe Sirinë.

 “Mendimet e mia janë me familjet e atyre që humbën jetën nga ky tërmet i tmerrshëm dhe me ata që ende kanë frikë për të afërmit, miqtë apo fqinjët e tyre”, shkroi Annalena Baerbock në Tëitter. "Së bashku me partnerët tanë, ne jemi të gatshëm të ofrojmë ndihmë."

Udhëheqësit nga SHBA, Izraeli, India, Pakistani dhe Ukraina janë ndër vendet që kanë shprehur ngushëllimet dhe premtojnë mbështetje pas katastrofës./ CNA.al

 

Lajmet e fundit nga