LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Turqi, tërmeti ndan pistën e aeroportit më dysh/ Erdogan mesazh qytetarëve

6 Shkurt 2023, 10:53, Kosova & Bota CNA

Turqi, tërmeti ndan pistën e aeroportit më dysh/ Erdogan mesazh

Rreth orës 04:19 të mëngjesit, një tërmet me magnitudë 7.4 ballë ka ndodhur në qendrën Kahramanmara?-Pazarc?k. 

Gjysma e Turqisë u prek nga tërmeti apokaliptik/ Erdogani mesazh qytetarëve

Shumë provinca në juglindje, në Anadollin Qendror dhe në rajonin e Mesdheut u tronditën nga një tërmet me magnitudë 7.4 ballë të shkallës Rihter, me qendër në Kahramanmara?, në orën 04:17.

Sipas informacioneve të marra nga AFAD, tërmeti i ndodhur në një thellësi prej 7 kilometrash është ndjerë në një pjesë të madhe të vendit.

Një pjesë e madhe e Anadollit Qendror dhe Lindor është aktualisht nën ndikimin e reshjeve të borës.

Në Hatay, një nga provincat e prekura nga tërmeti me magnitudë 7.4 ballë, është dëmtuar edhe  pista e aeroportit. 

Pista është çarë më dysh, raporton CNN turk.

Në deklaratën e parë të presidentit Erdogan bëhet thirrje për qetësi.

“Po bashkërendojmë edhe punimet e nisura pas tërmetit. Shpresojmë që së bashku ta kalojmë këtë fatkeqësi sa më shpejt dhe me sa më pak dëme dhe të vazhdojmë punën tonë”, ka thënë ai./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga