LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The disappearance of Ulvi Skana/ Is it related to Ervis Martinaj, says the mother

2022-11-30 09:06:00, Kronika CNA

The disappearance of Ulvi Skana/ Is it related to Ervis Martinaj, says the

When 6 and a half months have passed since his disappearance, Ulvi Skane's mother, Thëlleza, lost hope that he might be alive. From the abduction trail, she says the fact that there is no new trace of the boy makes her think he was killed.

In a confession in 'Pa Gjurmë', Thëlleza says that she only asks the police to find her "alive or dead". Even though she has lost hope, she finds it hard to believe why he should be killed, since like any mother, her son is completely innocent.

The connections with Ervis Martinaj, who also disappeared, says that they are not true. The only "fault" says that he was friends with Can Karriq, who was his neighbor.

“Si ka mundësi që të humbasë në atë farë feje. Djali nuk ka pas lidhje me grupet kriminale, jam 100% e sigurt, na e kanë njollosur edhe emrin, ai nuk është vrasës, vjedhë jo.

Ai kishte 3 ditë pasi kishte ardhur nga Belgjika. Prishi disa lekë që ia kishte dhënë vëllai i vet, dhe rrinte si i urtë. Ndenji nja 12 ditë në Belgjikë, nuk gjeti punë dhe erdhi,. Ka qenë dhe në Gjermani, kishte marrë ekspuls, por ne ia hoqëm. Shkoi te një shok që i kishte marrë disa lekë borxh, nuk e dimë se cili ka qenë ky shok.

Can Karriqi e kemi pasur në lagje. Vëllai i vogël i bërtiste shumë, ishte i miri i shoqërisë dhe i keqi i shtëpisë. Nuk punonte, nuk ka pas lekë. Nuk më ka sjellë asnjë problem te shtëpia. Oh sa e vuaj humbjen e tij. Unë si nënë flas kot, se nuk e di a e kam gjallë, përderisa nuk më jepet asnjë pistë.

Mund të ketë bërë edhe ndonjë gjë, nuk e di. Policia na thotë vetëm bëjmë hetimoret tona, po më jepni dhe mua një të dhënë që të më qetësohet shpirti. Ja gjallë ja vdekur, e kam të pafajshëm.

Thonë që ka qenë përdorues i lëndëve narkotike, po unë nuk e kam parë. S’e njeh fare Ervis Martinin. Ik mos ma përmend, edhe kur u vra dikush në Laprakë, ai ka qenë në gjumë, me Can Karriqin, e kemi pasur fqinj”, tregon e ëma.

Prej datës 17 maj, i riu Ulvi Skana, 29 vjeç ka humbur gjurmët. Dyshohet se Skana ka qenë mik i ngushtë i Can Karriqit i vrarë në 23 dhjetor 2021 dhe kjo është një nga pistat e ti kryesore ku po hetohet, ndonëse nuk ka asnjë të dhënë të re.

Can Kariçi u ekzekutua në Kodër Kamëz më 23 dhjetor 2021, i cili po lëvizte me një ‘Golf 5’ në momentin kur është qëlluar. Edhe në mjetin e viktimës është gjetur një armë tip pistoletë.

His past is also the track of the investigation by the prosecution for the execution of the 30-year-old. The investigation is also being conducted whether Kariçi may have had conflicts with the perpetrators or whether his execution is related to the double murder of Erige Mihas and Armand Duman in November in Astir, as Kariçi was a friend of Mihas./Report.tv

 

Lajmet e fundit nga