LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Bullets against two brothers/ The assassin is arrested after a year

2022-11-29 10:19:00, Kronika CNA

Bullets against two brothers/ The assassin is arrested after a year

A 30-year-old man was arrested today in Tirana.

The citizen with the initials BP was driving his 'Benz' type vehicle and was stopped by the police who, during the search in his bag, found and confiscated a firearm, a pistol, military ammunition and a suspected forged driver's license.

After the verifications carried out by the police, it turned out that this citizen was declared wanted, since in March 2021, in Shkodër, he shot a firearm in the direction of two brothers MD and HD

In March 2021, the two brothers were also arrested, after they had a conflict with the citizen BP

Police notification

Finalizohet nga Forca e Posaçme "Shqiponja" dhe Komisariati i Policisë Nr. 2, operacioni policor i koduar "Arratia".Qarkullonte me armë zjarri në automjetin që e drejtonte me leje drejtimi të dyshuar të falsifikuar, kapet dhe vihet në pranga 30-vjeçari i shpallur në kërkim. 30-vjeçari ishte shpallur në kërkim pasi ka qëlluar me armë zjarri, në drejtim të dy shtetasve, në mars 2021, në Shkodër.

Sekuestrohen arma e zjarrit pistoletë me municion luftarak dhe leja e drejtimit e dyshuar e falsifikuar. Shërbimet e Forcës së Posaçme "Shqiponja" dhe shërbimet e Komisariatit të Policisë Nr. 2, në vijim të punës për goditjen e paligjshmërive, kapjen e personave në kërkim dhe atyre që qarkullojnë me armë zjarri, bazuar dhe në inteligjencën informative, kanë organizuar dhe finalizuar operacionin policor të koduar “Arratia”.

During this operation, on "Frang Bardhi" street, the Police services stopped the "Benz" type vehicle, driven by citizen BP, 30 years old. During the search, in the bag of the 30-year-old, a firearm, a pistol and military ammunition, as well as a suspected forged driver's license were found and seized as material evidence.

After the verifications carried out, it turned out that this citizen was declared wanted, since in March 2021, in Shkodër, he shot with a firearm, in the direction of citizens MD and HD (brothers). In March 2021, the two brothers were also arrested, after have conflicted with the BP citizen. The materials were passed to the Prosecutor's Office for further action. /CNA.al

Lajmet e fundit nga