LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Bandat e Ekuadoritsulmojnë një spital/ Pengmarrje dhe tmerr, kush ishte shënjestra?

2022-11-28 17:13:00, Kronika CNA

Bandat e Ekuadoritsulmojnë një spital/ Pengmarrje dhe tmerr, kush

Policia në Ekuador ka arrestuar shtatë persona të armatosur që sulmuan një spital në përpjekje për të vrarë një adoleshent që po trajtohej atje.
Anëtarët e bandës morën peng infermierët dhe shkëmbyen zjarr me policinë përpara se të ndaloheshin.

Të gjithë pengjet u liruan dhe askush nuk u lëndua, thanë zyrtarët.
Objektivi i sulmit 17-vjeçar, i njohur si “Fytyra e pistë”, mendohet të jetë një anëtar i bandës rivale, i cili ndodhet në terapi intensive duke u shëruar nga plagët e plumbave.

Personat e armatosur mbajtën peng pesë anëtarë të stafit për më shumë se një orë, tha një punonjës për gazetën lokale El Diario.

Videoja që qarkullon në mediat sociale duket se tregon burra të veshur me kapuç duke mbajtur armë dhe për një kohë të shkurtër e shtyjnë një grua duke bërtitur nëpër një nga dyert e daljes së spitalit përpara se ta tërhiqnin zvarrë në ndërtesë.

Punonjës të tjerë të spitalit në spitalin në qytetin Chone, në Ekuadorin perëndimor, thanë se ishin mbyllur në dhoma ndërsa personat e armatosur thyen dyert në kërkim të adoleshentit.

"Ata nuk e dinin strukturën e spitalit, me sa duket, dhe kjo është arsyeja pse këta delikuentë po bredhin në të gjithë spitalin," tha Homero Andrade, i cili përfaqëson punonjësit në spital, për El Diario.

"Falë Zotit dhe policisë ne jemi ende këtu për të treguar historinë," tha zoti Andrade.


Presidenti i Ekuadorit, Guillermo Lasso, falënderoi gjithashtu policinë, duke thënë se ndërhyrja e tyre ka shpëtuar jetë.

Dhuna e bandave në Ekuador është rritur ndjeshëm vitet e fundit, duke përfshirë taktika të tmerrshme si prerja e kokës, dhe ka pasur një seri trazirash vdekjeprurëse në burgje.

Analistët mendojnë se kjo rritje e dhunës është pjesërisht për shkak të zgjerimit të karteleve të dhunshme meksikane në Ekuador, ku ata rekrutojnë bandat lokale për të kontrabanduar kokainë.

Presidenti Lasso ka shpallur një gjendje të jashtëzakonshme disa herë që kur mori detyrën vitin e kaluar, në një përpjekje për të trajtuar rritjen e mprehtë të dhunës.

Në fillim të nëntorit, ai tha se sulmet nga bandat gjithnjë e më të fuqishme të drogës ishin një shpallje lufte./CNA.al Burimi: BBC

20:09 CRIME

Tregu

Kokaina zakonisht mbërrin me kontejnerë në disa porte ...

17:40 CRIME

Italia e njeh si

“Shefi”. Kështu e quajnë njerëzit e tij. Është emri i ri m...

Lajmet e fundit nga