LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"You showed the pelvis"/ The event is revealed, what happened before between the mayor of Divjaka and the former employee who injured him

2022-11-28 21:23:00, Kronika CNA
"You showed the pelvis"/ The event is revealed, what happened before
Illustrative photo, Fredi Kokoneshi

New details have come to light about the wounding of the mayor of Divjaka Fredi Kokoneshi and his driver.
According to TV Klan, the incident started after some insults between the author and Kokonesh. Evidence shows how the momentary quarrel escalated into violence.

“Në këtë kohë që unë isha duke shkuar për tek vjehrri, tek shkallët e lokalit që ka në përdorim shtetasi L.V., ndesha përballë me Kryetarin e Bashkisë Divjakë, shtetasin Fredi Kokoneshi, i cili ishte së bashku me një shtetase të quajtur L.Gj. Aty unë sa u afrova i thashë “u tregove legen”. Aty Fredi me tha “kujt i thua ti kështu” dhe më kapi për një moment prej duarsh dhe më lëshoi”, thuhet në dëshminë e Orges Xhelilit.

Prokuroria thotë se ngjarja ka ndodhur për shkak të detyrës së Kokoneshit. Edhe dëshmia e dhënë nga Xhelili tregon për hatërmbetje të krijuara pikërisht prej punës.

"At this moment, I told him that I offended you before and you offended me now, and we leave this conversation at that, as I am a little puffed up by others. In relation to this expression "I'm a little puffed up", I mean the fact that since the citizen Fredi Kokoneshi fired me, the taking of 60 square meters of my father-in-law's land, he also demolished a shop where he used to sell bread, as well as the threat of his brother named L. Kokoneshi in the time after the elections, as well as the fact that Fredi Kokoneshi wanted to remove my wife from her job as a doctor, had created an environment where society and people in the neighborhood told me "why don't you react with all this he is doing you", it is further stated in the testimony.

Xhelil was arrested a few hours after the incident as he was hiding in an abandoned apartment behind the scene of the crime, where the cutting tool with blood stains was also found.

20:09 CRIME

Tregu

Kokaina zakonisht mbërrin me kontejnerë në disa porte ...

Lajmet e fundit nga