LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vucic takes the decision/ "Abandons" the EU-Western Balkans summit in Tirana

2022-12-01 20:11:00, Kosova & Bota CNA
Vucic takes the decision/ "Abandons" the EU-Western Balkans summit in
President of Serbia Aleksandar Vu?i?

The President of Serbia, Aleksandar Vucic, reacted with anger to the appointment of the head of the Progressive Democratic Party based in Gracanica, Nenad Rasic, to the post of Minister for Return and Communities in the government of Kosovo. "Not only have they violated all the norms of the Brussels agreement, but also all the norms of international law and they don't care because this is in the interest of a European power", the Serbian president told the media in Belgrade, stressing that Mr. Rashi? does not have the trust of anyone in Kosovo, "but he has the trust of (Prime Minister) Albin Kurti and the West, and they think that this way they can intimidate the Serbs".

He repeated that Kosovo is the "greatest Serbian sanctuary".

"Më mirë të mos jem sesa t’ua dorëzojë në duar. Dhe nuk do t’ua dorëzojë. Askush nga Serbia nuk do të jetë në Tiranë me 6 dhjetor”, tha ai, duke shprehur zemërimin me siç tha “reagimin e butë të Bashkimit Evropian” ndaj emërimit të zotit Rashiç.

Ai iu referua një deklarate të zëdhënësit të BE-së për mediat serbe i cili citohet të ketë thënë se “është me rëndësi thelbësore që emërimet e ministrave të bëhen në pajtim më Kushtetutën e Kosovës. Në rastin konkret i bëjmë thirrje Kosovës të sigurohet që janë përmbushur të gjithë hapat procedural për emërimin e ministrit që përfaqëson bashkësitë jo shumicë”.

Emërimi i ministrit Rashiç u bë më pak se një muaj pas dorëheqjes se ish ministrit Goran Rakiç nga radhët e Listës Serbe. Dorëheqja pasoi mospajtimet e përfaqësuesve serbë në veriun e Kosovës me vendimin e qeverisë qendrore për konvertimin e targave të makinave të lëshuara nga Serbia. Aktualisht në institucionet e Kosovës në veri nuk ka punonjës serbë, ndërsa Lista Serbe mbushi vendet e lëna bosh në parlamentin e Kosovës, siç u tha, për të mos lejuar që ato të mbushen me serbë të “dëgjueshëm” ndaj autoriteteve në Prishtinë.

Më 23 nëntor Kosova dhe Serbia arritën një marrëveshje lidhur me përdorimin e targave të makinave që çoi në uljen e tensioneve në veriun e Kosovës por jo edhe kthimin e punonjësve serb në institucione.

Prime Minister Albin Kurti said on Wednesday that the removal of the Serbs from the institutions was a political decision and that their return should be done legally./ Voa

Lajmet e fundit nga