LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Olaf Scholz determined: We will support Ukraine until it defeats Russia

2022-12-01 17:09:00, Kosova & Bota CNA
Olaf Scholz determined: We will support Ukraine until it defeats Russia
Chancellor Olaf Scholz

Germany says it will support Ukraine until it defeats Russia, despite former prime minister's claims he once wanted Kiev to 'fold'

German Chancellor Olaf Scholz has reaffirmed his support for Ukraine, saying his country will support Kiev until it wins the war.

"Ne do të vazhdojmë të mbështesim Ukrainën aq sa është e nevojshme: ekonomikisht, financiarisht, humanitare, përmes rindërtimit të infrastrukturës së shkatërruar të energjisë, si dhe me armë," tha ai në Konferencën e Sigurisë në Berlin. Ndër të tjera Scholz tha se Rusia nuk mund dhe nuk do të fitojë.

Komentet kundërshtojnë pretendimet e ish-kryeministrit britanik Boris Johnson, i cili tha këtë muaj se Gjermania dikur kishte favorizuar një humbje të shpejtë të Ukrainës mbi një luftë të gjatë.

"Pikëpamja gjermane ishte në një fazë se nëse do të ndodhte, gjë që do të ishte një katastrofë, atëherë do të ishte më mirë që e gjithë puna të përfundonte shpejt dhe që Ukraina të përmbytej," pohoi ai, duke përmendur "të gjitha llojet e arsye të shëndosha ekonomike" për këtë qasje.

"Unë nuk mund ta mbështes këtë, mendova se ishte një mënyrë katastrofike për ta parë atë. Por unë mund të kuptoj pse ata mendonin dhe ndiheshin ashtu siç mendonin," tha zoti Johnson.

Komentet e ish-kryeministrit u mbështetën nga ish-ambasadori ukrainas në Gjermani, i cili u shpreh se politikanët gjermanë thanë se ishte e kotë t'i jepte ndihmë Ukrainës, pasi ata prisnin që ajo të mposhtej brenda tre ditëve.

Andriy Melnyk pohoi në Tëitter në mars: "Më 14 shkurt ne po paralajmëronim politikanët gjermanë: "Kiev mund të bombardohet në ditët në vijim! Na duhen urgjentisht 12 mijë raketa antitank nga Gjermania". Si përgjigje: vetëm tallje. Sa e trishtuar, kaq e furishme."

Gjermania i ka mohuar me furi pretendimet e zotit Johnson.

"We know that the former prime minister always has a unique relationship with the truth; this case is no exception," said a spokesman for Mr. Scholz./ CNA.al

Lajmet e fundit nga