LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The Taliban stop the radio broadcasts of VOA and Radio Free Europe in Afghanistan

2022-11-30 21:33:09, Kosova & Bota CNA

The Taliban stop the radio broadcasts of VOA and Radio Free Europe in

The Taliban authorities have announced the ban on the radio broadcasts of the Voice of America and Radio Free Europe in Afghanistan, citing as the reason the complaints they received about the content of the programs.

The ban will be implemented starting December 1, according to a directive issued by the Taliban's Ministry of Information and Culture.

Taliban officials have not provided further details about alleged complaints they say they have received about programs broadcast by US-funded agencies.

Mbetet gjithashtu e paqartë nëse ky vendim do të zbatohet edhe për transmetuesit e tjerë ndërkombëtarë në Afganistan.

Në fillim të këtij viti, talebanët ndaluan gjithashtu transmetimet televizive në gjuhën dari dhe pashtu të Zërit të Amerikës, në kanalin privat ‘Tolo News’.

Programet radiofonike të Zërit të Amerikës në gjuhën dari dhe pashtu, të nisura për herë të parë në vitet 1980, arrijnë tek miliona dëgjues në të gjithë Afganistanin dhe respektohen gjerësisht si serioze e të besueshme.

Që nga marrja e pushtetit vitin e kaluar, talebanët kanë vendosur një sërë kufizimesh për mediat dhe gazetarët në Afganistan, përfshirë mbulimin e detyrueshëm të fytyrës nga gratë dhe vajzat.

Press freedom groups have accused the Taliban of imposing widespread media censorship, harassing journalists and denying work-related rights to women and girls.

According to reports by dozens of private television channels, radio stations and newspapers have stopped their activities in Afghanistan during the past year mainly due to economic difficulties and restrictions imposed by the Taliban. Hundreds of media workers have left Afghanistan for fear of Taliban persecution./ VOA

Lajmet e fundit nga