LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Report: Autocratic regimes increase, democracy weakens

2022-11-30 21:19:07, Kosova & Bota CNA

Report: Autocratic regimes increase, democracy weakens

According to a global body set up to promote democracy around the world, democracy around the world is weakening because people are losing faith in the legitimacy of elections and seeing freedom of expression stifled.

The International Institute for Democracy and Electoral Support, or International IDEA, said in a report that the decline of democracy is being fueled by efforts to question trust in election results, widespread disillusionment among young people with political parties and their leaders, and the rise of right-wing extremism that has polarized politics.

Organizata me 34 vende anëtare me bazë në Stokholm tha në Raportin e saj vjetor global mbi Gjendjen e Demokracisë se numri i vendeve që lëvizin drejt autoritarizmit është më shumë se dyfishi i atyre që lëvizin drejt demokracisë dhe se regjimet autoritare në mbarë botën kanë thelluar shtypjen e tyre duke shënuar kulmin në vitin 2021.

Autoritarizmi po fiton në vende si Afganistani, Bjellorusia, Kamboxhia dhe Nikaragua.

Raporti 64-faqesh që mat demokracinë në 173 vende, arrin në përfundimin se përparimi në vendet demokratike ka ngecur në pesë vitet e fundit.

Sekretari i Përgjithshëm i IDEA-s Ndërkombëtare Kevin Kasas-Zamora tha se "është thelbësore për demokracitë të zmbrapsin një përzierje toksike krizash që nga kostoja në rritje e jetesës deri te frika mbi ndryshimet klimatike dhe lufta bërthamore".

“Nuk ka qene asnjëherë kaq urgjente nevoja që demokracitë të përgjigjen, t'u tregojnë shtetasve të tyre se mund të krijojnë kontrata të reja shoqërore që mund t’i lidhin njerëzit më shumë se sa t’i ndajnë ata" shtoi ai.

Në Evropë, demokracia në 17 vende është gërryer gjatë pesë viteve të fundit”, tha organizata.

Në Azi dhe Paqësor, demokracia po bie ndërsa autoritarizmi po forcohet. Ndonëse mbi gjysma e popullsisë së rajonit jeton në demokraci, pothuajse 85% e saj jeton në vende ku demokracia është e dobët apo e prapambetur. Edhe demokraci të tilla si Australia, Japonia dhe Tajvani po vuajnë “gërryerjen” e demokracisë.

In the United States, threats to democracy continue after the presidency of Donald Trump, accompanied by the political paralysis of Congress and the weakening of long-established rights.

" The world is at a critical crossroads ," IDEA said, adding that " efforts are being made to revive democracy through appropriate mechanisms."

They include reforming existing democratic institutions and rethinking the 'social contract' between citizens and government in a way that responds to the needs and demands of the population./ VOA

Lajmet e fundit nga