LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The politician who brought the economic "boom" to China/ Dies at the age of 96

2022-11-30 11:38:00, Kosova & Bota CNA
The politician who brought the economic "boom" to China/ Dies at the
Jiang Zemin

Former Chinese leader Jiang Zemin, who came to power after the Tiananmen Square protests, has died aged 96.


State media said he died shortly after noon in Shanghai on Wednesday.
One of the key figures in Chinese history in recent decades, he presided over a time when China opened up on a large scale and experienced high-speed growth.
His death comes as China sees some of its most serious protests since Tiananmen, with many demonstrating against Covid restrictions.

Një deklaratë e Partisë Komuniste Kineze tha se ai ndërroi jetë nga leucemia dhe dështimi i shumëfishtë i organeve.
Ai shtoi se ai njihej "si një udhëheqës i shquar me prestigj të lartë" dhe "një luftëtar komunist i sprovuar prej kohësh".

Jiang u ngrit në pushtet pas goditjes së përgjakshme të vitit 1989 ndaj protestuesve në dhe rreth sheshit Tiananmen të Pekinit, gjë që çoi në izolimin ndërkombëtar të Kinës.


Ngjarja ndezi një luftë të ashpër për pushtet në krye të Partisë Komuniste midis reaksionarëve të linjës së ashpër dhe reformatorëve.


Kjo bëri që Jiang, i cili fillimisht ishte parë si një burokrat i plogësht, të ngrihej në poste të larta. Ai u zgjodh si një lider kompromisi, me shpresën se do të bashkonte të vijës së ashpër dhe elementë më liberalë.


Nën drejtimin e tij, u krijua një ekonomi e frikshme, komunistët shtrënguan kontrollin e tyre mbi pushtetin dhe Kina zuri vendin e saj në tryezën e lartë të fuqive botërore.


Ai mbikëqyri dorëzimin paqësor të Hong Kongut në 1997 dhe hyrjen e Kinës në Organizatën Botërore të Tregtisë në 2001, e cila ndërthuri vendin me ekonominë globale.


Por reformat politike u vunë gjithashtu në një anë dhe ai shtypi mospajtimin e brendshëm ndërsa ndoqi një qëndrim të ashpër ndaj Tajvanit. Ai u kritikua për shtypjen e ashpër të sektit fetar Falun Gong në 1999, i cili u pa si një kërcënim për Partinë Komuniste.

Ai ishte gjithashtu i prirur të siguronte që pozicioni i tij brenda Partisë Komuniste të ishte i sigurt dhe doli me ideologjinë e tij politike - teorinë e Tre Përfaqësuesve - në një përpjekje për të modernizuar partinë.
Gjatë kohës së tij në pushtet, Jiang u përpoq të forconte lidhjet me SHBA-në, duke vizituar vendin disa herë dhe duke i ofruar presidentit të atëhershëm George W Bush bashkëpunim në "luftën kundër terrorit" të Uashingtonit pas sulmeve të 11 shtatorit.


Në një vend që nuk njihet për liderët e tij fantastikë, ai shihej se kishte një personalitet më të gjallë se pasardhësit e tij. Ai kurorëzoi në mënyrë të paharrueshme Elvis Presley-n në një samit global dhe shkoi për të notuar në brigjet e Havait.


In his later years he withdrew from government and was rarely seen in public. But even as he became less visible, online he became an unlikely subject of viral internet memes.


Many Chinese fondly caricatured his signature grand spectacles and compared his appearance to a toad. The young fans called themselves "toad fans".


Jiang's successors as president, Hu Jintao - who was conspicuously absent from last month's CCP conference - and Xi Jinping, are scheduled to attend his funeral, according to a list released by the state-backed Global Times. /CNA.al Source: BBC

Lajmet e fundit nga