LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

China doubles nuclear stockpile in 2 years

2022-12-01 15:39:01, Kosova & Bota CNA

China doubles nuclear stockpile in 2 years

The pace of increasing China's nuclear capabilities could enable Beijing to have a stockpile of about 1,500 nuclear warheads by 2035, according to the Pentagon's annual "China's Military Power" report delivered to Congress on Tuesday. VOA Pentagon Correspondent Carla Babb brings the details.

A new Pentagon report says China has more than 400 nuclear warheads, doubling its nuclear arsenal in just two years.

Në raport thuhet gjithashtu se Pekini lëshoi afërsisht 135 raketa balistike për testime dhe stërvitje vitin e kaluar, "më shumë se pjesa tjetër e botës e marrë së bashku", nëse përjashtohen raketat balistike të lëshuara në zona konflikti si Ukraina.

“Nëse vëren aftësinë dhe kapacitetin e arsenalit të raketave të Kinës, mbetesh pa frymë”, thotë Bradley Bowman me Fondacionin për Mbrojtjen e Demokracive.

Pentagoni e quan Kinën, sfidën e tij në rritje.

"Kina është i vetmi vend që gjeopolitikisht ka potencialin e fuqisë për të qenë një sfidë e rëndësishme për Shtetet e Bashkuara dhe ata janë", thotë gjenerali Mark Milley, Shefi i Shtatëmadhorisë Amerikane.

Sipas raportit, Kina ka rritur ato që Pentagoni i quan veprime ushtarake "të pasigurta" dhe "joprofesionale" ndaj SHBA-së dhe aleatëve të saj në rajon.

Veçanërisht, siç thekson analisti i mbrojtjes Bradley Bowman, drejt ishullit demokratik të Tajvanit.

“Ata kanë refuzuar të heqin dorë nga opsioni i forcës ushtarake kundër Tajvanit, kanë refuzuar në mënyrë të qartë ta bëjnë këtë dhe po ndërmarrin veprime si ato të një vendi që është duke u përgatitur për të kryer një sulm potencial kundër Tajvanit”.

Sipas Pentagonit, sulmi mbetet një mundësi, ndonëse nuk duket të jetë i menjëhershëm, pavarësisht qëndrimeve të fundit agresive.

"Siç thekson raporti, ne nuk besojmë se është një sulm i pashmangshëm", thotë gjenerali Pat Ryder.

Një zyrtar tjetër i lartë i mbrojtjes, u tha gazetarëve se Kina ka krijuar një normalitet të ri rreth Tajvanit për sa i përket aktivitetit ushtarak.

Menjëherë pas vizitës së Kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi në Tajvan në gusht, Kina shtoi stërvitjet, lëshimet e raketave dhe aktivitetin ushtarak në ngushticë.

Ato përfundimisht u ulën, por janë ende rutinë, tha zyrtari, në vend që të rezervohen për raste të rralla, siç ishte praktika e Kinës përpara vizitës.

Ministri kinez i Mbrojtjes Wei Fenghe i tha Sekretarit amerikan të Mbrojtjes Lloyd Austin në Kamboxhia javën e kaluar se Pekini e konsideron Tajvanin si një "vijë të kuqe".

And this aggression has continued in areas such as the South China Sea, where the aircraft carrier USS Chancellorsville completed an operation in support of free passage in international waters. Half of the tonnage of international trade goods with a value of trillions of dollars passes through this area every year.

“I know there have been some reports that China basically took our ship out of the area. This is not true. Again, we will continue to sail, fly and operate wherever international law allows," said General Pat Ryder.

China claims a large part of the sea as its territory and has ignored an international court ruling that says Beijing has no ownership over the South China Sea./ VOA

Lajmet e fundit nga