LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Voters in small-town America worry about democracy

2022-11-30 22:03:44, Kosova & Bota CNA

Voters in small-town America worry about democracy

In a small town west of Wisconsin, a right-wing conservative movement is spreading rapidly, which believes that the principles of democracy are being violated in the US.

However, Republicans and Democrats in the electoral base of St. Croix agree that the recent election showed that regardless of beliefs, the parties must cooperate.

Lëvizja e sheh Amerikën si një vend të errët, të rrëzikshëm, ku demokracia po sulmohet nga një qeveri tiranike, pak zyrtarëve mund t’u zihet besë dhe fqinjët duhet të bashkohen për të mbrojtur njeri-tjetrin. Kjo është baza elektorale konservatore e qarkut St Croix. Ata kanë ndjerë përbuzjen e njerëzve, që i shohin si fanatikë dhe mbështetës të teorive të komplotit.

"Ata do të thonë se jam një ekstremist. Çfarë do të thotë ekstremist? Dikush që do familjen, që kërkon mbrojtjen e të drejtave, që na ka dhënë Zoti e Kushetuta? Nëse kjo do të thotë të jesh ekstremist, atëherë jam” thotë republikani Mark Clarson, i cili kohët e fundit doli në pension nga puna në burgun e të miturve, u zgjodh anëtar i këshillit bashkiak të qarkut, në prill.

Ai mendon se kufizimet e COVID 19 ishin një sulm ndaj lirive personale.

"Situata në vend është më keq nga sa e kam menduar ndonjëherë. Nuk e kisha menduar kurrë që do duhej të mbaja maskë, apo të vaksinohesha. Ose edhe të udhëtosh, nuk mundesh. E gjitha duket se ishte e planifikuar."

Ai ka grumbulluar rezerva ushqimore dhe municion për armët. Ai e quan veten patriot dhe konservator që beson se Kushtetuta është e bazuar tek Bibla. Ai shqetësohet se presidenti Joe Biden nuk po e drejton mirë vendin dhe se demokratët po i shtyjnë Shtetet e Bashkuara drejt komunizmit.

Një nga gjërat e para që më tronditi ishte kur Barack Obama tha se demokratët do ta transformonin këtë vend. Unë besoj se ka një plan për të na udhëhequr drejt socializmit, marksizmit, qeverisjes komuniste”.

Paul Hambleton, me profesion mësues, tani në pension, thotë se e kupton një gjë të tillë, deri në njëfarë mase.

“Ndryshimet në botë mund të jenë çorientuese për disa njerëz”, shprehet ai.

Zyrtari lokal i Partisë Demokratike thotë se politika në vitet e fundit është bërë kërcënuese dhe sjell si shembull sulmin ndaj bashkëshortit të kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi.

“Sulmi ndaj bashkëshortit të zonjës Pelosi ndodhi në fund të fushatës, para zgedhjeve të nëntorit”.

Zgjedhjet e fundit për në Kongres, nuk i realizuan shpresat e republikanëve për një fitore të thellë.

"Liberalism and conservatism are not that far apart. You can be pro-American, pro-Constitution. One wants bigger government programs. One wants less. We can talk about that. So I want to let them know that we can to work together. We don't have to hate each other ," says Mr. Carlson.

" I think this election showed that people can be brave. We need to talk. We need to admit that we may not agree. It's really essential ," says Mr Hambleton.

Both Republicans and Democrats say that they condemn violence and that they are ready to make efforts for cooperation, despite different attitudes and ideas./ VOA

Lajmet e fundit nga