LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

China vows to strike 'hostile forces'/ Public tests President Xi

2022-11-30 23:04:05, Kosova & Bota CNA

China vows to strike 'hostile forces'/ Public tests President Xi

The Chinese Communist Party vowed to resolutely crack down on what it called "interference and sabotage activities by hostile forces." This position was expressed in a statement published on Tuesday evening by the Central Committee for Political and Legal Affairs. The statement follows the largest demonstrations that have swept the country in decades, organized by citizens tired of strict restrictions against the coronavirus.

Megjithëse nuk i përmendte drejtpërdrejt protestat, deklarata shërben si një kujtesë për vendosmërinë e partisë komuniste për të imponuar sundimin e saj. Autoritetet kineze kanë nxjerrë në rrugë forca të shumta të sigurisë në një demonstrim force dhe për të penguar përsëritjen e protestave që shpërthyen gjatë fundjavës në Pekin, Shanghai, Guangzhou dhe disa qytete të tjera të vendit.

Të mërkurën, forcat e policisë dhe ato paraushtarake kryen kontrolle të rastësishme të kartave të identitetit e telefonave celularë të qytetarëve në një përpjekje për të gjetur prova të mundshme për ata që kishin marrë pjesë në demonstrata.

It is not known the number of people who have been detained in the protests or in the subsequent actions of the police. The state media, strictly controlled by the ruling party, has not covered the protests, which represent the biggest challenge to President Xi Jinping. He and his party have not spoken directly about the protests, which have spread to college campuses and the southern semi-autonomous city of Hong Kong.

The protests focused on opposition to the harsh policy on COVID-19, which has forced millions of people into isolation and quarantine. But bolder voices have called for freedom and democracy and demanded the removal of China's most powerful leader in decades, Xi Jinping./ VOA

Lajmet e fundit nga