LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The event that shocked Kosovo/ Family members speak: Police, aware of the couple's disagreements

2022-11-30 22:31:00, Kosova & Bota CNA
The event that shocked Kosovo/ Family members speak: Police, aware of the
Illustrative photo

A serious event shocked Kosovo this evening where a pregnant woman was killed by her ex-husband.

The victim Hamide Magashi was killed by Sokol Halili in front of the maternity hospital in Pristina and could not escape his wounds.

They were married this year, but recently separated and had problems with each other.

The victim's sister told off camera that for six months, the perpetrator kept the victim locked up. The latter was expecting their first child.

Një tjetër familjar ka pohuar për mediat se policia ishte në dijeni të mos marrëveshjeve mes kunatës së tij dhe ish-bashkëshortit të saj.

Ai tha se Hamide dhe Sokoli ishin martuar për 4 muaj dhe janë ndarë për shkak të mosmarrëveshjeve që ata kishin, për të cilat ishte në dijeni edhe policia.

Gjithashtu ka treguar për mediat kosovare se gruaja e tij kishte folur me viktimën përpara se të ndodhte vrasja dhe i kishte treguar se do të lindte fëmijën të enjten./ CNA.al

Lajmet e fundit nga