LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Macron's visit to the US could emphasize European unity

2022-12-01 08:27:25, Kosova & Bota CNA

Macron's visit to the US could emphasize European unity

This Thursday (01.12) at the White House there is an honor program for the first official state visit of a foreign president since Joe Biden took office in January 2021. The French and American national anthems will be played. According to tradition, the army will fire 21 cannons and the army chiefs will salute French President Emmanuel Macron and his host Biden with military honors. "This is an important visit for us, during which it is not only about leadership, but also about partnership," said a spokesman for the Elysée palace to the media on the eve of this visit. "We will also engage in it for German-French projects and European interests." In this way, the visit can also articulate unity in terms of German-French relations, which have recently had some friction.

"Udhëtimi i Macron-it pritet t'i japë fund edhe episodit të pakëndshëm të të ashtuquajturit Aukus-Deal, ndonëse kjo nuk mund të harrohet plotësisht", thotë Yves Boyer për DW. Ai është specialist për marrëdhëniet transatlantike dhe profesor në Ecole Polytechnique të Parisit. Aukus është një marrëveshje e shtatorit 2021, sipas së cilës SHBA dhe Britania e Madhe do të mbështesin Australinë për zhvillimin dhe përdorimin e nëndetësve atomike. Në fakt kantjeri francez Naval Group do të duhej të furnizonte Australinë, dhe Parisi nuk ishte informuar paraprakisht për Aukus – ndonëse akordi francezo-australian duhej të tërhiqej. Ministri i atëhershëm i Jashtëm i Francës Jean-Yves Le Drian e quajti Aukus "një goditje pas shpine". Përkohësisht Franca e tërhoqi ambasadën nga SHBA-ja dhe Australia. Por toni tashmë është qetësuar gjatë vitit të kaluar dhe "Macron sërish do të mund të rikthejë rolin e Francës ,'aleates më të vjetër', sepse Franca nën Napoleon Bonaparte ia shiti shtetin e Louisianas, djepin e SHBA-së, Shteteve të Bashkuara të Amerikës", shpjegon Boyer.

Konsensusi gjermano-francez "shenjë e mirë për Europën"

Në agjendën e vizitës janë gjithashtu bisedime në fushën e studimeve hapësinore dhe bërthamore, sektorë, në të cilët Franca dhe SHBA kanë marrëveshje konfidenciale, thotë studiuesi. "Por Macron do të diskutojë me Biden edhe të ashtuquajturin 'Inflation Reduction Act' (IRA) e do të jetë zëdhënësi jozyrtar i BE-së, që do të minimizojë efektin e këtij ligji proteksionist", mendon Boyer. Kjo paketë prej 430 miliardë dollarësh e vendosur sivjet nga SHBA është një përzierje e uljes së taksave dhe subvencioneve, që duhet të financojë kryesisht sipërmarrjet e qendrueshme. Nga pala europiane kjo rregullore konsiderohet si proteksioniste – edhe sepse investimet synohet të tërhiqen në SHBA dhe qytetarët synohet të joshen për të blerë produkte si automjete elektrike të markave amerikane.

Macron's visit to the US could emphasize European unity

Gjermania dhe Franca javën e kaluar ranë dakord që të intensifikojnë bashkëpunimin në fushën e politikës industriale duke e cilësuar këtë si një "përgjigje e fortë europiane ndaj IRA-s". Yann Wernert, Policy Fellow në qendrën Jacques Delors në Berlin e vlerëson këtë akord. "Eshtë impresionuese, që është arritur kjo ujdi mes Gjermanisë dhe Francës. Gjermania tradicionalisht i përmbahet mbrojtjes së tregtisë së lirë, ndërkohë që Franca është më e hapur kundrejt proteksionizmit", komenton ai në bisede për DW. "Një konsensus i tillë është një shenjë e mirë për Europën, pasi së fundi ka pasur dukshëm tension në raportin gjermano-francez." Franca dhe Gjermania, si dy fuqitë ekonomike të BE-së, konsiderohen si motori i saj.

Modeli ekonomik i Gjermanisë konsiston fuqishëm tek eksportet, dhe vendi ka vepruar në të kaluarën sipas motos "ndryshim përmes tregtisë", p.sh. duke iu referuar Kinës dhe Rusisë. Por që pas invazionit rus në Ukrainë kjo politikë kritikohet ashpër jo vetëm në Francë, por ka krijuar edhe në Gjermani varësi problematike nga gazi rus.

Edhe sa i përket pozicionimit në aleancën mbrojtëse NATO të dominuar fort prej SHBA-së deri më sot dukej qartë kontrasti gjermano-francez. "Në shtypin francez shpesh ndihet një farë distance ndaj NATO-s", mendon eksperti Wernert. "Gjermania është më afër SHBA-së, shqetësimi nga një ftohje transatlantike është më i madh. Gjermania tregohet më e rezervuar ndaj nismave europiane të mbrojtjes dhe nuk do të riskojë ndonjë thyerje me NATO-n." Ndërsa Macron angazhohet fort për një politikë të BE-së për mbrojtjen dhe gjatë mandatit të tij të parë I turbulloi ujërat, kur e cilësoi NATO-n si me "tru të vdekur".

But even this contrast seems to have already been overcome, which will also be highlighted during Macron's visit to the USA, emphasizes historian Nicole Bacharan, an expert on transatlantic relations at the Paris Foundation for Political Sciences. "NATO was revitalized by Putin's war – it is clear that it is necessary," Bacharan tells DW. "An additional 300,000 NATO soldiers will soon be deployed in Europe." Through its invitation to France, Washington acknowledges the importance of the American-European alliance. "In times of crisis, unanimity is the priority," the expert emphasizes. President Biden in September 2021, before the meeting with Macron in Rome, officially acknowledged for the first time that the European defense initiative is important and complementary to NATO./DW

Lajmet e fundit nga