LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

"Rama is aware of millions of euros"/ DP 'does not share' with the Government, the accusations about the incinerators continue

2022-08-17 17:52:00, Denoncim CNA
"Rama is aware of millions of euros"/ DP 'does not share'
Photo montage - Sharra Landfill and Prime Minister Edi Rama

The Democratic Party, represented by MP Luan Baçi, has continued to accuse the Government of the incinerator affair.

While sharing today's denunciation of the 30 million euro contract for the owners of the incinerators, signed by the Ministry of Environment, Baçi said that Prime Minister Edi Rama was aware.

According to him, Rama signed the contract for the incinerators with his own hand, after he emphasized that the Ministry of Finance and the Ministry of Environment cannot withdraw money from the State Budget without the knowledge of the head of the government. 

“5 pyetjet për SPAK për inceneratorët janë bërë pyetje retorike tashmë sepse i kanë përgjigjet brenda. Pyetjet që janë bërë e kanë përgjigjen brenda sepse paratë janë të vjedhura. Për sa i takon denoncimit të sotëm, në një nga pikat për 30 milionë euro që i janë kaluar inceneratorit të Fierit nuk ka një VKM dhe nuk është botuar në Fletoren Zyrtare dhe ajo që është më e keqja, rreth 12% e këtyre parave janë përdorur. 

Pas datës 1 gusht i kanë dërguar inceneratorit 2 milionë euro dhe nuk dihet ku kanë vajtur. Pastaj hap pas hapi që para 6 vitesh që ka filluar kjo histori, që në 2016 dhe në vazhdimësi, marrëdhëniet e qeverisë shqiptare dhe Ministria e Mjedisit që ka firmosur kontratën..., në fakt nuk ka qënë ky digaster që ka pasur në dorë paratë, por Ministria e Financave. Pra janë xhiruar nëpërmjet Ministisë së Financave dhe Ministrisë së Mjedisit dhe që të dalin nga Buxheti i Shtetit nga Ministria e Financave. Absolutisht ato dalin vetëm me firmën e Kryeministrit dhe dijeninë e Kryeministrit. Parë në këtë këndvështrim është direkt i përfshirë Kryeministri në këtë aferë korruptive, pavarësisht se mundohet të 'lajë duart' duke thënë se Kryeministri thjesht hedh një firmë dhe firmos pa parë dokumentacionin”, nënvizoi deputeti në Syri Tv./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga