LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Renaissance payments for the deputy of Lulzim Basha

2022-08-15 14:31:00, Denoncim CNA

Renaissance payments for the deputy of Lulzim Basha

Lefter Gështenja, the deputy of Lulzim Basha with the company "Civil Cons", founded four years ago, has received 35 tenders from state institutions worth over 1 billion ALL.

Currently, "Civil Cons" is in the hands of third parties, as Gështenja and his partner first gave it to their wives and then sold it, the suspicions are fictitious, to third parties for 100,000 old ALL.

A day ago, CNA.al published the tenders that Gështenja received from the Albanian Development Fund, while today it will bring other tenders that the deputy of Basha received from Rilindja.

“Civil Cons”, në periudha të ndryshme kohore ka marrë 7 tendera nga pushteti vendor.  

Renaissance payments for the deputy of Lulzim Basha

Një tender, nga Bashkia e Poliçanit, dy tendera nga Bashkia e Kamzës, dy tendera nga Bashkia e Durrësit dhe dy tendera nga Bashkia e Vlorës.

Jo pak miliona Gështenja ka marrë nëpërmjet tre tenderave nga spitali i Traumës.

Renaissance payments for the deputy of Lulzim Basha

Pra, Rilindja i ka dhënë miliona euro, Lefter Gështenjës nëpërmjet pushtetit vendor dhe jo vetëm.

Nëpërmjet bashkive të cilat Lulzim Basha ia dhuroi kryeministrit Edi Rama në vitin 2019, pasi kishte djegur mandatet.

Lefter Gështenja ka marrë tendera nga institucione të ndryshme që në total kapin vlerën e mbi 1 miliard lekëve.

Pasi ka marrë disa prej këtyre pagesave, dyshohet se Gështenja e ka shitur fiktivisht “Civil Cons” me qëllim që të fshihte gjurmët pasi Basha do ta bënte deputet.

Gështenja-Kostenja became a deputy, the company "Civil Cons", does not declare it in the initial wealth, while declaring the inheritance, the years when it was acquired, the apartments, the years when it was bought, as well as bank accounts and cars.

Even in the statement of his wife, Sadete Gështenja, there is no mention of "Civil Cons" that her husband had given her, after he had received dozens of tenders from Rilindja.

In the following days, CNA.al will also bring tenders received from other institutions such as the Minister or the Director where Mr. Gështenja himself has worked several times . /CNA.al

Lajmet e fundit nga