LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

NOA, like incinerator companies/ Millions of euros from the taxes of Albanians

2022-07-31 11:23:00, Denoncim CNA

NOA, like incinerator companies/ Millions of euros from the taxes of Albanians

Almost seven years ago, in 2015, CNA.al, then as City News Albania, reported about a concession. It was actually the biggest corruption scandal, which would continue the chain, which started in Elbasan with a 22 million euro incinerator, went to Fier and ended in Tirana with a 430 million euro contract.

We initially reported that it was a somewhat strange concession contract, due to the fact that the Government started paying six months after signing the contract.

What was the point of a concession, when the state was paying for it with its own money?

Why was it called that?

Pse nuk ishte bërë një garë e hapur ndërkombëtare, ku të futeshin shumë subjekte dhe njëra të fitonte. Por, ishte gjetur një shpikje PPP dhe gjashtë muaj pasi firmosej kontrata subjekti i favorisuar fillonte e merrte paratë nga Qeveria.

Pra, inceneratorët ndërtoheshin me lekët e Qeverisë, me lekët e taksapaguesve. Qindra-miliona euro. Një skandal që do të duheshin shumë vite ta kuptonin. Ishin pak media që raportuan, si Birn, CNA.al, pak më vonë edhe TPZ dhe të tjerët heshtën. U blenë, u paguan nga inceneratorët. Të gjitha mediat kryesore në vend heshtën.

Heshti edhe politika. Heshti LSI-ja sepse kishte ministrin e saj. Heshit PD-ja dhe Lulzim Basha sepse ishte i lidhur dhe i zhytur.

Filluan diku nga viti 2020 të flasin, të artikulojnë në lidhje me inceneratorët. Duhej gjysëm dekade të fillonin ta kuptonin.

Në të njëjtën situatë jemi edhe me një tjetër kompani që rrjep çdo ditë taksat e shqiptarëve. Një kompani e cila sërish me një strukturë koncesionare, me një pincë në dorë, do të marrë dhjetëra milionë euro nga taksat e shqiptarëve.

SPAK rri dhe bën sehir, megjithëse faktet dalin. Miliona euro nga një koncesion ku janë përfshirë në skandal shumë institucione të shtetit shqiptar, ashtu siç u përfshinë me inceneratorët. Janë përfshirë disa institucione, kjo edhe për shkak të Autoritetit të Konkurencës që një monopol nuk e vlerëson si të tillë. Por, bën sikur nuk shikon.

Nga ana tjetër, një koncesion me pincë në dorë, që rrit kostot e çmimit të karburantit që tregtohet në Shqipëri.

Pra, nuk mjaftonin taskë përmbi taksë, por duhej të paguhej edhe një privat për të vënë gjoja disa vula.

Por, nuk mjafton vetëm koncesioni. Ashtu si dhe inceneratorët që kishin kompani zinxhirë për matësat e ujit, për ujësjellësat, për ndërtime landfillesh, duke fituar apo dhënë tendera për ndërtime digash etj, kështu është edhe NOA.

Nuk është vetëm tek ky koncesion. CNA.al ka mundur të gjejë dokumenta që tregojnë se ka përfituar miliona euro nga tenderat me Ujësjellësin e Tiranës.

Tendera totalisht abuziv. Një korrupsion i hapur, ku në garë hynë disa kompani. Por, pasi kualifikohen të gjitha iu kërkohet çmimi secilës, por këtë herë jo me koncesion apo hapje publike të ofertave, por në portokoll. Pra, i hap dhe i shikon sekseri i radhës, i paguar që ndodhet në korridoret e institucionit.

Një tjetër rast është edhe ai i përfitimit të miliona eurove nga kjo kompani, nga energjia elektrike, duke shfrytëzuar kompaninë publike KESH sha.

NOA me një kontratë skandaloze rrëmbente energji elektrike në orët e pikut, pra kur çmimi varionte nga 200-400 euro për megavat dhe ia kthente këtë KESH-it në orët e para të mëngjesit apo pas mesnate, ku energjia ishte pesë apo shtatë herë më lirë.

Këto në fakt janë vetëm tre nga skandalet e një kompanie që ka të gjitha dritë-hijet, si kompanitë e inceneratorëve. Mund të ndryshojnë vlerat, por janë të dyja shumë të ngjashme.

Marrin koncesione nga Qeveria, përfitojnë nga tenderat nëpër ujësjellësa, apo xhirojnë para nga kompani të tjera publike. Apo bashkëpunime, të cilat janë direkt të paguara nga taksat e qytetarëve. Askush nuk kontrollon, askush nuk flet. Ashtu si me inceneratorët, ka një të përbashkët të madhe, ka një heshtje totale. Media të blera, gazetarë të paguar, portale që mbushin xhepat, ndërkohë që zbrazen ato të shqiptarëve nëpër afera korruptive të zyrtarëve të shtetit dhe kompani private të lidhura me to./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga