LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The mega-scandal with the incinerators / Klodian Zoton business with the Italian Ndrageta?

2022-08-08 11:53:00, Denoncim CNA

The mega-scandal with the incinerators / Klodian Zoton business with the Italian

The member of the National Council of the DP, Akil Kraja, in an appearance for the media, asked the next questions for the SPAK regarding the affair of the incinerators

 "6 years after the murder of Ardi Gjoklaj in Tirana's Ladfill, not a single culprit has been punished", said Kraja. 

One of the questions that Kraja has asked is related to Klodian Zoto, one of the owners of the incinerators who is wanted internationally.

"Has the ghost company based in Këlcyrë related to those arrested in Verona as being involved in the trafficking of trash for the account of the Italian Ndragheta? How was this phantom company selected by the Municipality of Tirana?", asked Kraja.

Deklaratë e anëtarit të Këshillit Kombëtar, Akil Kraja

The mega-scandal with the incinerators / Klodian Zoton business with the Italian

6 vite më parë, më 7 gusht të vitit 2016, humbi jetën në landfillin e Sharrës, 17 vjeçari Ardit Gjoklaj. Ai ishte punësuar në shkelje të ligjit, në të zezë, nga një kompani e nënkontraktuar nga Bashkia Tiranë, e cila u propagandua si një histori suksesi në riciklimin e mbetjeve në Landfillin e Sharrës.

 Gjykata doli në konkluzionin se Ardit Gjoklaj ishte vrarë diku tjetër, jo në landfillin e Sharrës, dhe që trupi i tij ishte sjellë nga një automjet misterioz. Ndërkohë fotoja e prokurorit Fusha teksa drekonte me kryetarin e Bashkisë Veliaj mund të japë një përgjigje se pse fajtorët nuk u dënuan dhe pse vjedhja e shekullit vazhdon.

Sot 6 vite më pas firma e Erion Velaijt dhe Edi Ramës, në kundërshtim me ligjin, e ka çuar mega-aferën në qindra miliona euro vjedhje dhe asnjë punë të bërë.

Në 6 vjetorin e kësaj vrasjeje që kërkon ende drejtësi, shtrojmë 5 pyetje:

 Kush e vrau Ardit Gjoklajn dhe cilat janë përgjegjësitë e Bashkisë Tiranë në konçensionin e riciklimit të mbetjeve në landfillin publik të Sharrës?

 A është e vërtetë që Klodian Zoto, e ka blerë me vetëm disa mijëra euro pjesën e kuotave të tij në kompaninë EcoRecycling që ka monopolin e riciklimit të mbetjeve në Sharrë, dhe që ky monopol vlen disa miliona euro në vit?

 A është e vërtetë që monopolin e riciklimit të mbetjeve të kryeqytetit, Klodian Zoto, ja bleu një kompanie fantazëm që kishte për ortak një traktorist, me adresë zyrtare, 5 metra larg postës Këlcyrë?

 A ka patur lidhje kjo kompani fantazëm e bazuar në Këlcyrë, me të arrestuarit në Verona si të përfshirë në trafikimin e plehrave për llogari të Ndraghetas Italiane? Si u përzgjodh kjo kompani fantazëm nga Bashkia Tiranë?

 Si e shpjegon Bashkia Tiranë faktin që Klodian Zoto paguhet tri herë nga qytetarët e Tiranës: një herë për djegien e plehrave që nuk digjen; e dyta për riciklimin e mbetjeve dhe, së treti, për menaxhimin e dherave të sektorit të ndërtimit? Përse duhet ta paguajmë Klodian Zoton kur gjithçka ndodh në një truall publik? Mos vallë sepse Bashkia Tiranë dhe për pasojë vetë Kryetari i Bashkisë, është indirekt ortak me Klodian Zoton në kompaninë EcoRecycling?

 Këto janë pyetje krejt të thjeshta për shqiptaret, por shumë të vështira për drejtësinë e Soros.

Our conclusion can only be one: all this happens BECAUSE Rama-Veliaj-Ahmetaj-Zoto-Mërtiri-Gugallja DIVIDE THE MONEY between them.

You Albanians, what do you think?/ CNA.al

Lajmet e fundit nga