LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Abuzime miliona dollarëshe në AKSHI/ Progni: Kam çuar në SPAK provat për pislliqet e drejtoreshës

2024-04-03 19:09:00, Aktualitet CNA

Abuzime miliona dollarëshe në AKSHI/ Progni: Kam çuar në

Eksperti i IT, Gent Progni në një intervistë për CNA ka denoncuar abuzimet miliona dollarëshe që janë bërë në AKSHI me kompani offshore dhe fatura fiktive.

Progni  treguar se si është e përfshirë në skemën korruptive drejtoresha e këtij institucioni, Mirlinda Karçanaj.

Ndër të tjera, Progni ka deklaruar se të gjitha provat janë dërguar në SPAK dhe për një javë do të mjaftonte që të zbardheshin pislliqet që ka bërë drejtoresha, Karçanaj.

“Në SPAK kam çuar prova që s’kanë nevojë të hetohen. Siç po them dhe për faturat edhe pse ata janë munduar t’i fshijnë faturat, edhe pse janë munduar t’i heqin nga puna ata njerëz që kanë bërë kërkim për fatura të tilla.

Unë i kam marrë ato fatura dhe i kam çuar në SPAK dhe nuk besoj se do të ketë nevojë për hetim dhe për ekspertë për këtë gjë.

Mendoj se ka ekspertë por nuk ka dëshirë sepse mjafton një javë për të zbuluar historikun që nga databaza e patronazhistëve dhe një javë mjafton për të zbuluar të gjitha pislliqet që ka bërë Mirlinda Karçani si drejtuese e këtij institucioni.

Shoh që janë blerë shumë njerëz. Më janë ofruar dhe mua që të më blejnë me shuma marramendëse që unë të mos flas më për këtë temë”, ka thënë Progni./ CNA

 

Lajmet e fundit nga