LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Është rritur apo është ulur?/ Delina Ibrahimaj, në pikëpyetje për inflacionin

1 Korrik 2022, 12:12, Ekonomi CNA
Është rritur apo është ulur?/ Delina Ibrahimaj, në
Ministrja e Ekonomisë dhe Financave, Delina Ibrahimaj

Ministrja e Ekonomisë dhe Financave, Delina Ibrahimaj, ka deklaruar sot në Konferencën e përmuajshme mbi zhvillimet e fundit ekonomike se Shqipëria ka aktualisht nivelet më të ulëta të inflacionit në rajon.

"Shqipëria ka rezultuar me inflacion më të ulët se të gjitha vendet e rajonit”, ka thënë Ibrahimaj.

Paraprakisht Ibrahimaj justifikoi rritjen e nivelit të borxhit publik me rritjen e inflacionit.

“Përshpejtimi i rritjes ekonomike dhe ngadalësimi i huamarrjes së brendshme dhe të huaj ka çuar në rritje të nivelit të borxhit që për tremujorin e parë ka arritur në 69.6%. Ngadalësimi i nivelit të borxhit vihet re që në vitin 2021. Shqetësimi kryesor është inflacioni. Në 5-mujorin e parë, inflacioni është 5.2%, kur vetëm në muajin maj arriti në 6.7%”, është shprehur ajo.

Është rritur apo ulur inflacioni? Për Ibrahimajn është rritur kur bëhet fjalë për borxhin publik, por kur vjen puna te çmimet e produkteve të konsumit, është ulur inflacioni.

Cilës deklaratë duhet t’i besojnë qytetarët, asaj që jemi peng të borxhit publik apo tjetrës, që jemi të lumtur se kemi çmimet me të lira dhe të duartrokasim Qeverinë për planin e famshëm antikrizë./CNA.al

Lajmet e fundit nga