LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Projektligji për amnistinë fiskale/ Danaj, ‘shuplakë’ qeverisë: Ligjëron paratë e krimit

25 Qershor 2022, 17:27, Ekonomi CNA
Projektligji për amnistinë fiskale/ Danaj, ‘shuplakë’
Vjaldi Danaj

Eksperti i ekonomisë, Vjoldi Danaj, ka komentuar projektligjin e amnistisë fiskale.

Danaj tha se ky është një pastrim i ligjëruar parash sepse po kalojmë një ligj që do të justifikojë paratë që kanë ardhur në rrugë joligjore.

"Rama thotë se ua dedikon emigrantëve, por të gjithë jemi koshientë që emigrantët që janë në vende të BE-së, të rregullt, s'kanë nevojë të bëjnë deklarimin kur i kanë të deklaruara të rregullta.

Emigrantët e rregullt nuk i kalojnë shifrat 2 mln euro që thonë këta. Kjo amnisti fiskale ka qëllim legjitimimin e parave që kanë ardhur në rrugë korruptive dhe aktivitete kriminale", -tha Danaj.

Më tej Danaj tha se përtej limiteve që vendos qeveria, nuk duhet të harrojmë që jemi një vend që korrupsonin e kemi të rrënjosur. Sipas tij shumë vende kanë dështuar me amnistinë fiskale./E.T-CNA.al

Lajmet e fundit nga