LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Inflacioni në Mbretërinë e Bashkuar arrin në 9.1%/ Çmimet po rriten me ritmin më të shpejtë në 40 vjet më parë

22 Qershor 2022, 11:34, Ekonomi CNA
Inflacioni në Mbretërinë e Bashkuar arrin në 9.1%/
Foto ilustruese

Çmimet po vazhdojnë të rriten më shumë dhe më shpejt se 40 vite më parë, teksa çmimet e energjisë, karburantit dhe produkteve ushqimore po vazhdojnë të rriten.

Inflacioni në Mbretërinë e Bashkuar norma me të cilën rriten çmimet, u rrit në 9.1% në 12 muajt deri në maj, nga 9% në prill, njofton Zyra për Statistikat Kombëtare (ONS) .

Shifra tani është në nivelin më të lartë që nga marsi 1982, kur ishte gjithashtu në 9.1%. Banka e Anglisë ka paralajmëruar se inflacioni do të arrijë në 11% këtë vit.

Inflacioni është ritmi me të cilin çmimet po rriten. Për shembull, nëse një shishe qumësht kushton 1 £ dhe kjo rritet me 5 £ në krahasim me një vit më parë, atëherë inflacioni i qumështit është 5%.

ONS tha se rritja e çmimeve për ushqimet dhe pijet joalkoolike ndihmuan në nxitjen e inflacionit në maj, me rritjen më të madhe të kostos së parë në bukë, drithëra dhe mish.

Lufta e Rusisë në Ukrainë ka kufizuar furnizimet e grurit dhe misrit nga dy prej eksportuesve më të mëdhenj në botë.

Ukraina është gjithashtu një prodhues i madh i vajit të lulediellit, duke çuar në rritjen e kostove të alternativave.

Firma e shtrirjes së tregut Kantar ka parashikuar se fatura mesatare vjetore e ushqimeve në Mbretërinë e Bashkuar do të rritet me 380 paund këtë vit.

Supermarketi Asda i tha "BBC"-së se disa blerës po vendosin kufij prej 30 paund në arkat dhe pompat e benzinës.

Konsumatorët po vendosin më pak në shportën e tyre, duke kaluar në kufijtë e buxhetit dhe janë të shqetësuar për të ardhmen, tha kryetari i saj Lord Stuart Rose.

Grant Fitzner, krye-ekonomist në ONS, tha se çmimet e mallrave që largoheshin nga fabrikat u rritën me ritmin e tyre më të shpejtë në 45 vjet në maj, të nxitura nga "rritja e gjerë e çmimeve të ushqimit".

Fitzner shtoi se kostoja e lëndëve të para "rriti me ritmin e tyre më të shpejtë në histori".

Por gjitashtu shtoi se rritja e madhe e çmimeve të ushqimeve dhe çmimet e larta rekord të benzinës ishin "kompensuar" nga çmimi i rrobave që u rritën më pak se këtë herë vitin e kaluar, së bashku me një rënie në kostot e lojërave kompjuterike.

Duke iu përgjigjur normës së fundit të inflacionit, kancelari Rishi Sunak tha se qeveria "po përdor të gjitha mjetet në dispozicion për të ulur inflacionin dhe për të luftuar rritjen e çmimeve".

“Unë e di se njerëzit janë të shqetësuar për rritjen e kostos së jetesës, kjo është arsyeja pse ne kemi ndërmarrë veprime të synuara për të ndihmuar familjet, duke marrë 1200 paundë për tetë milionë familjet më të rrezikuara”, shtoi ai.

Por Rachel Reeves, kancelarja në hije e laburistëve, tha se vendit i nevojitej "një ekonomi më e fortë dhe më e sigurt".

“Inflacioni në rritje i sotëm është një tjetër moment historik për njerëzit që shohin se pagat, rritja dhe standardet e jetesës vazhdojnë të bien.

Megjithëse inflacioni i shpejtë po i shtyn financat e familjes në buzë të greminës, spiralja e pagave të ulëta me të cilat përballen shumë në Britani nuk është e re. Gjatë dekadës së fundit, keqmenaxhimi konservator i ekonomisë sonë ka bërë që standardet e jetesës dhe pagat reale të dështojnë të rriten".

Një mënyrë për të kontrolluar se sa shpejt po rriten çmimet është rritja e normave të interesit. Kjo rrit koston e huamarrjes dhe inkurajon njerëzit të marrin hua dhe të shpenzojnë më pak dhe të kursejnë më shumë.

Në një përpjekje për të frenuar ritmin e rritjes së çmimeve, Banka e Anglisë së fundi rriti normat e interesit në Mbretërinë e Bashkuar nga 1% në 1.25%.

Lëvizja ishte rritja e pestë radhazi, duke i shtyrë normat në nivelin më të lartë në 13 vjet. Megjithatë, kur inflacioni ishte i fundit në 9.1% në mars 1982, normat e interesit ishin 13%, tha Susannah Streeter, analist i lartë i investimeve dhe tregjeve në Hargreaves Lansdoën.

Laura Suter, kreu i financave personale në AJ Bell, tha se shpresat për inflacionin "në rënie më vonë këtë vit kanë vdekur" dhe paralajmëroi se dimri "mund të jetë më i ashpër se i kaluari".

“Fatkeqësisht, ka më shumë errësirë ??përpara”, shtoi ajo.

Përsëri karburanti është faktori që rrit inflacionin, nga faturat e energjisë në shtëpi te çmimet e benzinës dhe naftës, duke rritur kostot e transportit.

Por nuk është vetëm rritja e faturave të energjisë, por çmimet po rriten në tërësi. Rritja e kostove të ushqimit po luan gjithashtu rolin e vet."/ Përshtatur nga CNA.al

Marrë nga "BBC"

Lajmet e fundit nga