LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Diskutimi në parlament/ Ahmetaj: Ekonomia ka shënuar rritje

16 Qershor 2022, 22:10, Ekonomi CNA

 

Diskutimi në parlament/ Ahmetaj: Ekonomia ka shënuar rritje
Zv.kryeministri Arben Ahmetaj

Zv.kryeministri Arben Ahmetaj gjatë fjalës së tij në Kuvend, ka diskutuar raportin e Bankës së Shqipërisë për vitin 2021, dukë u shprehur se vendi ka pësuar një rritje ekonomike.

Ahmetaj  tha se ekonomia u rimëkëmb me hapa të shpejtë në vitin 2021 dhe se kjo rritje vijon. Sipas tij falë paketave mbështetëse të qeverisë u mbush gropa e shkaktuar gjatë krizave.

“Ekonomia u rimëkëmb me hapa të shpejtë në vitin 2021. Rritja në vitin 2021 është më e madhja në rajon dhe dua ta them për ju dhe qytetarët, përkujdesja m reforma dhe paketa, bëri të mundur që të ishte vit galopant në rritje duke mbushur të gjithë gropën e vitit 2020.  Është e vërtetuar nga një skanim i BSH për ekonominë.

Papunësia ka rënë në 11.3%. asnjë nga mallrat e konsumit përveç karburantit nuk ka rënie. Të gjitha mallrat kryesore të konsumit kanë rritje. Të gjitha këto janë për të vendosur një raport të vërtete me atë që po ndodh. Ne kemi arritur me politikat tona të mbushim atë gropë që u krijua nga të tre krizat. Në raport referohet me detaje cfarë ka ndodhur me rimëkëmbjen. Është besim te ekonomia”, tha Ahmetaj./CNA.al

Lajmet e fundit nga