LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rritja e çmimeve/ Tabaku fishkëllen të njëjtën melodi

9 Qershor 2022, 12:07, Ekonomi CNA
Rritja e çmimeve/ Tabaku fishkëllen të njëjtën melodi
Jorida Tabaku

Deputetja e PD-së, Jorida Tabaku, ka lëshuar akuza ndaj Qeverisë Rama për rritjen e çmimeve.

Sipas saj, shqiptarët po përballen me një rritje të çmimeve që po rëndon xhepat e tyre, ndërkohë Qeveria nuk ka marrë asnjë masë.

“Fjalimet e kolegëve janë totalisht jashtë realitetit, janë kaq larg me gjithçka që po ndodh me familjet, bizneset, konsumet. Kemi një inflacion të lartë, por kemi një rritje ekonomike të ulët. Edhe dje raporti i fundit të BB tha të njëjtën gjë. Çmimet janë rritur… Mjalti, ëmbëlsirat janë luks për qytetarët, qershia mbi tortë është çmimi i karburanteve. A e dini çfarë po ndodh sot me familjet shqiptare si rezultat i rritjes së çmimeve? Lideri mori masa që e ndihmuan ekonominë të dalë nga kriza, kjo nuk është e vërtetë. Qeveria shqiptare ka paketën më të ulët të ndihmës. Ka një rritje të jashtëzakonshme çmimesh. Ndikon edhe lufta, këtë e pranoj edhe unë. Ka një hetim Autoriteti i Konkurrencës për karburantet, çfarë po ndodh? Ka dy vite që bën hetim pa asnjë masë dhe gjobë. Autoriteti i konkurrencës nuk kthen dot përgjigje se çfarë po ndodh? Askush nga qeveria nuk jep përgjigje, sepse këtu flasin për gjëra madhore, për nisma rajonale”, është shprehur Tabaku, duke përsëritur kështu të njëjtat deklarata sa herë që flet për rritjen e çmimeve./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga