LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mashtrimet me kriptomonedhat, 1 miliard dollarë të zhvatura që nga viti i shkuar

5 Qershor 2022, 18:12, Ekonomi CNA
Mashtrimet me kriptomonedhat, 1 miliard dollarë të zhvatura që
Foto ilustruese

Futja e internetit në çdo sektor, dhe shitblerjet online kanë bërë që përveç monedhave fikse, që përdor çdo vend, të lulëzojë dhe monedha dixhitale, e quajtur kriptomonedhe. Mungesa e informacionit, padija për ta përdoruar atë nëpërmjet sistemeve kompjuterike, ka bërë që shumë njerëz në mbarë botën të bien viktima të vjedhjeve të parave të tyre.

Komisioni Federal i Tregtisë në Shtetet e Bashkuara në një raport të tij ka bërë të ditur se, një në çdo katër dollarë të humbura përmes skemave të mashtrimit janë sot të lidhura me kriptomonedhat.

Që prej nisjes së vitit 2021, më shumë se 1 miliard dollarë u janë vjedhur mbi 46 mijë personave, sipas raportit të këtij komisioni.

Mashtruesit me kriptomonedha synojnë zakonisht viktima të moshave më të ulëta. Individët nga 25-40 vjeç janë tri herë më të rrezikuar të humbasin para prej mashtrimit, sesa grupmoshat e tjera dhe pjesa dërrmuese e këtyre mashtrimeve kanë të bëjnë me bitcoin.

Kriptovalutat u japin avantazhin zhvatësve të mos pasurit një llogari bankare, për të sinjalizuar transaksionet e dyshimta dhe faktin se transfertat e bëra në kripto nuk mund të zhbëhen.

Paralajmërimi vjen në një kohë kur tregu i kriptomonedhave është jashtëzakonisht i luhatshëm.

Forma e dytë më e përhapur e zhvatjes së kriptovalutave ka të bëjë me mashtrimin romantik, ku përmes një profili të rremë në rrjete sociale apo aplikacione njohjeje, mashtruesit i kërkojnë transferta parash viktimave të tyre.

Ndërsa forma e tretë ka të bëjë me individë që pretendojnë se punojnë në biznese të mëdha si Amazon apo Microsoft, apo shtiren sikur janë nëpunës shtetërorë. Mesatarisht një individ humbet nga këto forma mashtrimi rreth 2,600 dollarë./CNA.al

Lajmet e fundit nga